Od dożywocia za korupcję do legalizacji marihuany – niespodziewany plebiscyt prezydenta Ukrainy

17-10-20 Promocja 0 comment

Biuro Prezydenta Ukrainy ogłosiło 15 października listę pytań, które zostaną zadane Ukraińcom podczas ogólnoukraińskiego plebiscytu 25 października. Przeprowadzenie plebiscytu w dniu wyborów samorządowych  niespodziewanie zapowiedział prezydent Wołodymyr Zełenski 13 października, nie zdradzając samych pytań. 

Według prezydenckiego biura, pytania są następujące: 

 1. Czy popierają Państwo pomysł kary dożywotniego więzienia za korupcję na szczególnie dużą skalę?

 2. Czy popierają Państwo utworzenie wolnej strefy ekonomicznej w obwodach donieckim i ługańskim? (obecnie сzęściowo okupowanych przez prorosyjskich separatystów – red.)

 3. Czy popierają Państwo zmniejszenie liczby deputowanych parlamentu do 300? (obecnie – 450 – red.)

 4. Czy popierają Państwo legalizację marihuany do celów medycznych – w celu zmniejszenia bólu u ciężko chorych pacjentów?

 5. Czy popierają Państwo prawo Ukrainy do wykorzystania gwarancji bezpieczeństwa, określonych w „Memorandum Budapeszteńskim” w celu przywrócenia suwerenności państwowej i integralności terytorialnej? („Memorandum Budapeszteńskie”, gwarantujące suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w zamian za rezygnację Kijowa z broni jądrowej, zostało podpisane w 1994 roku przez Ukrainę, USA, Wielką Brytanię i Rosję. Jednak wobec rosyjskiej agresji na Ukrainie ten dokument okazał się bezwartościowy – red.).

Biuro Prezydenta wyjaśniło, że ​​planowany plebiscyt w przeciwieństwie do referendum konstytucyjnego, nie będzie miał bezpośrednich skutków prawnych. Natomiast większość klubów parlamentarnych Rady Najwyższej skrytykowała pomysł prezydenta. 

Źródło: Ukraińska Prawda 

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjne Studium