Odbyły się duże ćwiczenia obronne NATO na Morzu Bałtyckim

23-09-23 Promocja 0 comment

20 września zakończyły się coroczne ćwiczenia Northern Coasts 2023 na Morzu Bałtyckim. Manewry odbyły się w Zatoce Ryskiej i Cieśninie Irbe. Ćwiczenia rozpoczęły się 9 września w Rydze. Okręty opuściły kotwicowisko 11 września i tego samego dnia rozpoczęły szkolenie. W manewrach wzięło udział 14 państw NATO oraz partnerów sojuszu, prawie trzy tuziny okrętów, kilkanaście samolotów i śmigłowców oraz ponad 3000 marynarzy. Większość ćwiczeń miała miejsce na łotewskich wodach terytorialnych, ale część prac związanych z unieszkodliwianiem ładunków wybuchowych odbyła się na wodach estońskich. Podczas ćwiczeń unieszkodliwiono dwanaście niebezpiecznych obiektów. W tym samym czasie w Estonii działało międzynarodowe centrum koordynacji żeglugi NCAGS. Było ono odpowiedzialne za powiadamianie statków cywilnych i portów o manewrach. “Northern Coasts” . Manewry były dowodzone przez niemiecką marynarkę wojenną.

Źródła: mil.ee, err.ee, postimees.ee.