Orbán przepowiada upadek światowych gospodarek

24-07-23 Promocja 0 comment

W sobotę (22.07.2023) premier Węgier Viktor Orbán  w wywiadzie dla węgierskiego kanału telewizyjnego M1 stwierdził, iż przeczuwa upadek światowych gospodarek. Jego zdaniem,najpóźniej do końca obecnej dekady Wielka Brytania, Włochy i Francja opuszczą pierwszą dziesiątkę, a Niemcy spadną na dziesiąte miejsce. Viktor Orbán opisał UE jako “bogatą, ale słabą” i bojącą się konkurencji: „Jest jak wieloletni weteran boksu, który pokazuje swoje pasy mistrzowskie, ale nie chce już wychodzić na ring”, powiedział, dodając, że taka sytuacja prowadzi do izolacji i powstawania ekonomicznych, politycznych oraz kulturowych gett. Stwierdził też, że Unia Europejska osłabiła swoją konkurencyjność, m.in nakładając sankcje na Federację Rosyjską po rozpoczęciu jej inwazji na Ukrainę.

Węgierski premier odniósł się do listy krajów sporządzonych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy według wielkości ich PKB, z której wynika, że do 2030 r. Wielka Brytania, Włochy i Francja wypadną z pierwszej dziesiątki najlepiej rozwiniętych gospodarek świata, podczas gdy Niemcy, które zajmują obecnie czwartą pozycję, spadną na dziesiąte miejsce.

Według Orbána Unia Europejska jest zagrożona i przestraszona, i nie ma w tym nic dziwnego: „Na początku tego tygodnia odbył się szczyt UE Ameryka Łacińska, na którym słyszałem na własne uszy, że najczęstszymi terminami w słownictwie przywódców Ameryki Łacińskiej pod adresem Europy, były ludobójstwo rdzennej ludności, niewolnictwo i sprawiedliwość naprawcza”, stwierdził węgierski premier.

Z kolei w sobotę (22.07. br.) V.Orbán wygłosił przemówienie do mniejszości węgierskiej w rumuńskim mieście Baile Tušnad. Powiedział w nim m.in., że zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego będą bitwą między „federalistami i suwerenistami”, przy czym Czechy już opowiadają się po stronie europejskich federalistów, stanowisko Słowacji jest niejasne, ponieważ potyka się ona i chwieje, natomiast Węgry i Polska są jedynymi członkami V4 broniącymi suwerenności państw członkowskich UE.

Źródło: Forum24

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium