Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. Saakaszwilego i Iwaniszwilego

18-02-23 Promocja 0 comment

Parlament Europejski przeważającą większością głosów przyjął rezolucję wzywającą władze Gruzji do uwolnienia Micheila Saakaszwilego, a Brukselę do nałożenia sankcji na oligarchę Bidzinę Iwaniszwilego. Dokument poparło 577 deputowanych, 33 było przeciw, a 26 wstrzymało się od głosu.

Rezolucja wyraża poważne zaniepokojenie pogarszającym się stanem zdrowia byłego prezydenta Gruzji. Posłowie wezwali władze w Tbilisi do uwolnienia MicheilaSaakaszwilego i umożliwienia mu podjęcia właściwego leczenia za granicą. Wezwali również prezydent Salome Zurabiszwili do skorzystania z konstytucyjnego prawa łaski wobec Saakaszwilego. Autorzy dokumentu uważają, że zmniejszy to polaryzację polityczną w kraju. Posłowie Parlamentu Europejskiego podkreślają, że sytuacja byłego przywódcy stanowi zagrożenie dla perspektyw Gruzji na uzyskanie statusu kandydata do UE.

Rezolucja wskazuje również na zasadniczy wpływ oligarchy Bidziny Iwaniszwilego  na sytuację Saakaszwilego „w ramach jego osobistej wendety”. Eurodeputowani ponowili apel do Rady UE i demokratycznych partnerów o rozważenie nałożenia sankcji personalnych na Iwaniszwilego za jego rolę w pogorszeniu sytuacji politycznej w Gruzji.

 

Tymczasem Węgry zablokowały przekazanie władzom w Tbilisi unijnego protestu w sprawie Micheila Saakaszwilego. Polska wystąpiła z inicjatywą zawieszenia wyroku Saakaszwilego, by mógł on poddać się leczeniu za granicą. Propozycja miała być zawarta w planowanym proteście dyplomatycznym UE.

Propozycję Polski poparły wszystkie kraje UE z wyjątkiem Węgier. Europejscy dyplomaci zapewnili, że intensywnie pracują nad przekonaniem Budapesztu do zmiany zdania, gdyż wydanie oświadczenia wymaga jednomyślności.

Źródło: sova.news

Opracowanie: BIS –  Biuletyn Informacyjny Studium