Parlament Grecji ratyfikował umowę z Macedonią

29-01-19 Promocja 0 comment

W piątek, 25 stycznia, Parlament Grecji ratyfikował porozumienie w sprawie nazwy sąsiedniego państwa Macedonii. Procedura głosowania zaczęła się po południu. Ratyfikację umowy poparło 153 posłów z koalicji rządzącej, a także kilka posłów z opozycji. 146 z  300 deputowanych było  przeciw.

Piątkowe głosowanie jest ostatnią fazą wprowadzenia w życie tzw. „porozumienia Prespa”, zawartego przez  premierów Grecji i Macedonii latem zeszłego roku. Dokument  przewidywał  zmianę nazwy Macedonii na  Republika Północnej Macedonii. 11 stycznia, parlament w Skopje przyjął nowelizację  Konstytucji,  pozwalającą na zmianę nazwę kraju. Z kolei Grecja zgodziła się wycofać veto dotyczące wejścia  Macedonii do UE i NATO.

Premier Macedonii Zoran Zaev wyraził  radość i pogratulował swemu greckiemu koledze Alexisowi Tsiprasowi   tego  historycznego sukcesu obu narodów.

Komisarz ds. europejskiej polityki sąsiedztwa i rozszerzenia, Johannes Hahn, nazwał umowę „historycznym osiągnięciem  obu państwa,  regionu i całej Europy”. „Politycy  mieli wyobraźnię,  podjęli ryzyko,  byli gotowi  przedłożyć wspólne dobro nad własne interesy. Zoran, Tsipras – dobra robota!”, skomentował Hahn.

Sekretarz Generalny NATO, Jens Stoltenberg powiedział, że ratyfikacja umowy przez Parlament Grecji jest poważnym wkładem w  stabilność i rozwój  całego regionu. Wyraził przy tym nadzieję, że w przyszłości Republika Północna Macedonia zostanie członkiem NATO.

W swoim wystąpieniu  przed posłami, premier Grecji Alexis Tsipras żałował, że poprzednim rządom nie udało się rozwiązać tego konfliktu, co pozbawiło Grecję poważnego dyplomatycznego kapitału. Oskarżył konserwatywną partię Nowa Demokracja o hipokryzję. Natomiast lider Nowej Demokracji, Kyriakos Mitsotakis nazwał umowę „polem minowym” i  oświadczył , że jeśli zostanie premierem rezerwuje sobie prawo zablokowania wejścia Macedonii do UE.

Obradom Parlamentu przed głosowaniem towarzyszyły protesty Greków na ulicach Aten, w ich trakcie  doszło do starć z policją. Grupa protestujących wymalowała przed domem ambasadora USA, Geoffreya Pyatta, hasło „Macedonia jest ziemią Grecji”.

Źródło: BalkanInsight

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium