Parlamentarne Zgromadzenie Rady Europy – deportacja ukraińskich dzieci przez Rosję to ludobójstwo

29-04-23 Promocja 0 comment

Parlamentarne Zgromadzenie Rady Europy uznało deportację i przymusowe przesiedlenie ukraińskich dzieci na terytorium Federacji Rosyjskiej za zbrodnię  ludobójstwa. Odpowiednia rezolucja została przyjęta podczas sesji plenarnej w Strasburgu w czwartek 27 kwietnia.

„Zgromadzenie podkreśla, że przymusowe przesiedlenie dzieci w celu zniszczenia, całkowicie lub częściowo, narodowej, etnicznej, rasowej lub religijnej grupy, jest uznawane za zbrodnię ludobójstwa zgodnie z punktem (e) artykułu 2. Konwencji o ludobójstwie z 1948 roku, co pokrywa się z udokumentowanymi dowodami deportacji i przymusowego przesiedlenia ukraińskich dzieci do Federacji Rosyjskiej lub na terytorium, które tymczasowo pozostaje pod rosyjską okupacją” – czytamy w rezolucji.

W dokumencie podkreślono, że praktyka nielegalnego wywożenia Ukraińców do Federacji Rosyjskiej z tymczasowo okupowanych terytoriów obwodów donieckiego i ługańskiego rozpoczęła się jeszcze przed rozpoczęciem pełnoskalowej agresji Rosji w formie deportacji wychowanków domów dziecka i dzieci niepełnosprawnych ze specjalistycznych placówek.

Zgromadzenie Rady Europy wezwało Międzynarodowy Trybunał Karny do rozważenia możliwości ścigania karnego za to przestępstwo.

Źródło: Ukraińska Prawda