Piąty dzień protestu w Tbilisi: akcja nie zostanie przerwana, dopóki władza nie spełni wszystkich żądań

25-06-19 Promocja 0 comment

24 czerwca Gruzińskie Marzenie zdecydowało się na drugie już ustępstwo wobec protestujących (pierwszym była dymisja przewodniczącego parlamentu Irakliego Kobachidze). Lider partii Bidzina Iwaniszwili poinformował, że w 2020 r. wybory parlamentarne odbędą się wg. ordynacji proporcjonalnej z zerowym progiem wyborczym. Iwaniszwili podkreślił przy tym, iż jest przekonany o zwycięstwie Gruzińskiego Marzenia, nawet przy zmianie systemu wyborczego –  przeświadczenie to może wyjaśniać, dlaczego  władza stosunkowo łatwo poszła na kolejny kompromis.
Jak ocenił politolog Ramaz Sakwarelidze, decyzja Gruzińskiego Marzenia dotycząca wprowadzenia zerowego progu wyborczego nie jest przypadkowa – została podjęta w celu osłabienia Zjednoczonego Ruchu Narodowego, wokół którego zebrało się obecnie wiele partii opozycyjnych. „Wraz ze zniesieniem progu wyborczego  niewielu będzie chciało współpracować z  ZRN, partie te będą mogły samodzielnie uczestniczyć w wyborach i iść własną drogą” – powiedział Sakwarelidze w wywiadzie dla portalu Kavkazskij Uzel. Inni politolodzy oceniają natomiast, że przy zniesieniu progu wyborczego Gruzińskie Marzenie nie zdoła uzyskać koniecznych do samodzielnego rządzenia  50% i będzie musiało szukać koalicjanta.
W poniedziałek 24 czerwca Generalna Prokuratura Gruzji wszczęła dochodzenie w sprawie możliwego nadużycia władzy przez funkcjonariuszy policji podczas rozpędzania demonstracji  nocą 21 czerwca. Prokuratura wyjaśniła, że w czynnościach służbowych zawieszono już dziesięć osób. Ponadto mer Tbilisi i sekretarz partii Gruzińskie Marzenie Kacha Kaladze poinformował, że państwo pokryje koszty leczenia (w tym za granicą) wszystkich, którzy ucierpieli w wyniku  pacyfikacji protestu. Również część zatrzymanych podczas protestu osób została zwolniona z aresztu.
Mimo powyższych ustępstw ze strony władzy, protestujący nie zrezygnowali z dwóch zaplanowanych na wczoraj akcji i niezmiennie podkreślają, że nie przerwą demonstracji, dopóki wszystkie ich żądania nie zostaną spełnione. Demonstrujacy  nadal domagają się  dymisji szefa MSW Giorgiego Gacharii, uwolnienia wszystkich zatrzymanych w trakcie  protestu oraz ukarania funkcjonariuszy policji.
Zgodnie z zapowiedzią, w poniedziałek o godzinie 14:00 w ramach protestu kolumna samochodów przejechała przez miasto pod  gmach MSW, a o godzinie 19:00 pod budynkiem parlamentu rozpoczęła się kolejna demonstracja. Choć tego dnia w akcji znowu wzięło udział trochę  mniej osób niż w dniach poprzednich, siła protestu nie zmalała. Wśród zebranych na placu przed parlamentem uczestników dominowała młodzież,  a najbardziej krytykowanymi postaciami gruzińskiej polityki byli Bidzina Iwaniszwili i Giorgi Gacharia. Rozpoczęty 24 czerwca strajk głodowy prowadzi już  sześć osób.
Na zakończenie piątego dnia protestu uczestnicy żywym łańcuchem otoczyli parlament i odśpiewali hymn Gruzji.
Źródło: newsgeorgia.gekavkaz-uzel.eu, relacja własna
Opracowanie: Daria Szlezyngier. Stacja Kaukaska Studium Europy Wschodniej UW / BIS – Biuletyn Informacyjny Studium