Pierwsza amerykańska ropa z portu Kłajpedy trafiła na Białoruś

11-06-20 Promocja 0 comment

We wtorek w nocy pierwsza amerykańska ropa trafiła z litewskiego portu w Kłajpedzie na Białoruś. Całość pierwszego ładunku ma zostać dostarczona w ciągu półtora tygodnia. Ropę przewożą Koleje Litewskie , celem są rafinerie w obwodzie witebskim.

W piątek wieczorem do Kłajpedy z portu Beaumont (Teksas) przybył tankowiec „NS Captain”. Operator litewskiego terminalu naftowego-firma „Klaipedos nafta” poinformował, że w ten sposób dostarczono 77 tys. ton ropy naftowej.

Jest to pierwszy w historii Białorusi ładunek ropy naftowej ze Stanów Zjednoczonych.

Ambasada USA na Litwie oświadczyła w sobotę, że ta „konkurencyjna transakcja” wzmacnia niezależność energetyczną i suwerenność Białorusi.

Z kolei szef białoruskiego MSZ Uładzimir Makiej zauważył, że dostawy amerykańskiej ropy są częścią państwowej strategii dywersyfikacji źródeł energii i zapewnienia  pracy rafinerii na Białorusi w najbliższych latach.

Wcześniej, 12 maja, do Kłajpedy przybył siódmy w tym roku tankowiec z ropą naftową z innych krajów: 87 tys. ton ropy dostarczono z Arabii Saudyjskiej, przez port w Kłajpedzie przechodziła także norweska ropa dla Białorusi.

Ropa naftowa dostarczana jest na Białoruś także przez ukraiński port w Odessie (dlarafinerii w Mozyrzu).

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Salidarnaść, Biełaruski Partyzan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium