Pierwsze słowackie odrzutowce myśliwskie dotarły na Ukrainę. “Będą zestrzelone”, twierdzi Moskwa

28-03-23 Promocja 0 comment

Słowacja przekazała Ukrainie pierwsze cztery myśliwsce MiG-29, poinformowała rzecznik ministerstwa obrony Czech Martina Kakaščíková. Przekazanie samolotów zostało zorganizowane przez ukraińskich pilotów z pomocą słowackich wojskowych oraz personelu ukraińskiego.

Moskwa zareagowała gniewnie oskarżając Bratysławę o rażące naruszenie zasad międzynarodowych.

Słowacki rząd zdecydował w ubiegłym tygodniu o przekazaniu Ukrainie łącznie 13 myśliwców MiG-29, których Bratysława przestała używać. “W zamian Słowacja otrzyma amerykańskie śmigłowce AH-1Z Viper”, poinformował minister obrony Słowacji Jaroslav Naď. Słowacja dostanie w sumie dwanaście nowych śmigłowców, a także przeciwpancerne pociski kierowane Hellfire wraz z częściami zamiennymi. Amerykanie przeprowadzą także szkolenia dla pilotów i personelu naziemnego.

Według Nadia, Słowacja nie dostanie amerykańskiej pomocyzupełnie za darmo, lecz ze znacznym rabatem. Słowacki rząd liczy na dopłatę w wysokości 340 mln dolarów. Jaroslav Naďtwierdzi, że w normalnych warunkach cały pakiet kosztowałby ponad miliard dolarów.

Oprócz myśliwców na Ukrainę trafią także dwie baterie systemu przeciwlotniczego KUB o wartości 400 mln euro. W zamian Słowacja otrzyma od Unii Europejskiej rekompensatę finansową w wysokości 200 mln euro oraz wspomnianą wcześniej dostawę amerykańskich śmigłowców.

„Słowacja, jako członek Unii Europejskiej, w najbardziej rażący sposób narusza zobowiązania międzynarodowe, w tym dyrektywy UE, a także międzynarodowe porozumienie o handlu bronią, zasady regulujące transfer broni konwencjonalnej oraz dokument Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie zakazujący dostarczania broni do rejonów konfliktów”, powiedział agencji informacyjnej TASS rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Gruszko i dodał: „Jest to kolejny przykład, jak wygląda na Zachodzie ’porządek oparty na zasadach’.

Rosyjski dyplomata określił posunięcie Słowacji jako destrukcyjne i sprzeczne z twierdzeniami przywódców UE o konieczności poszukiwania pokojowej drogi wyjścia z konfliktu na Ukrainie. “Takie działania”, powiedział, “dowodzą, że kraje NATO i UE nadal eskalują ten konflikt . Starają się go przedłużyć i walczyć do ostatniego Ukraińca”. „Nas to nie zaskakuje. Po prostu dodajemy nowe liczby do naszej statystyki zestrzelonych samolotów”, powiedział Gruszko.

Źródło: Novinky