Politolog: Łukaszenka już targuje się z Zachodem, nie chcąc przekazywać władzy

29-10-20 Promocja 0 comment

We wtorek Alaksandr Łukaszenka mimowolnie rzucił: „Pod koniec mojego prezydenckiego życia…”. „To oznacza, że przywódca, który bardzo nie chce odejść, został zmuszony do myślenia o tak nieprzyjemnej dla niego rzeczy jak przekazanie władzy” — komentuje białoruski politolog Alaksandr Kłaskouski.

Jednocześnie Łukaszenka jest przekonany, że  jak tylko ogłosi termin reformy konstytucyjnej, nowe wybory i zadecyduje o swoim odejściu, na co nalega Moskwa, momentalnie rozpadnie się cały jego aparat i system polityczny.

„Psychologia i obecne zachowanie Łukaszenki sugerują, że będzie walczył o swoje  do końca. Zapewne także dlatego, iż widzi w tym najlepszą gwarancję fizycznego przeżycia” — pisze Kłaskouski.

Wg eksperta, na razie sprawa reform wygląda następująco, „ Łukaszenka zamierza prowadzić swoją zwykła grę pozorów. Można przypuszczać, że w krytycznym momencie złożył Kremlowi obietnicę, że będzie postępował zgodnie z planem, który obejmował m.in. przekazanie  władzy. Teraz jednak  Łukaszence wydaje się, że sytuacja nie jest dla niego tak  beznadziejna i próbuje znowu się prześliznąć . Należy oczekiwać , iż Kreml spróbuje  przywołać go do porządku, być może już to robi –  świadectwem jest niedawna nieoczekiwana wizyta w Mińsku dyrektora rosyjskiego wywiadu zagranicznego Siergieja Naryszkina” — czytamy w analizie.

Wg. Kłasouskiego,  teraz „Mińsk próbuje odblokować zachodni kierunek, grając na tym, że niepodległość Białorusi jest ważna dla Unii Europejskiej. Być może elementem tej gry była rozmowa telefoniczna Łukaszenki z sekretarzem stanu USA Michaelem Pompeo, w zeszłą sobotę. Kolejnym przejawem jest wypuszczenie kilku więźniów politycznych: takie targi od dawna są metodą władz białoruskich władz, z tym, że  teraz to już nie wystarczy. Tymczasem  Łukaszenka nie ma zamiaru iść na prawdziwy dialog, prawdziwą demokratyzację reżimu, bojąc się utraty władzy. Tak więc,  pomimo  butnych  przemówień i oświadczeń, jego sytuacja wciąż się pogarsza” — podsumowuje  politolog.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Salidarnaść, Biełaruski Partyzan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium