Politolog: „Świat może się zawalić, ale Łukaszenka będzie nadal robił to, co obiecał”

05-05-20 Promocja 0 comment

Politolog Arkadij Moszes, dyrektor Departamentu Studiów Wschodniego w Fińskim Instytucie Stosunków Międzynarodowych w rozmowie z białoruskim Radiem Swaboda wyjaśnia upór Alaksandra Łukaszenki w kwestii strategii walki z koronawirusem.

Jego zdaniem, istnieją trzy powody zachowania białoruskiego prezydenta. Pierwszy jest ekonomiczny. Z punktu widzenia oficjalnego Mińska Białoruś nie może sobie pozwolić na zatrzymanie gospodarki, ponieważ nie ma zasobów i funduszy, które pozwoliłby wesprzeć rodzimą ekonomię. Niemożliwy jest „dodruk pieniędzy”, zwłaszcza w roku wyborczym – ponieważ przede wszystkim uderzy to w najmniej zamożnych.

Drugim powodem jest to, że Łukaszenka przecenia możliwości białoruskiego systemu opieki zdrowotnej.

Przyczyną trzecią są osobowe cechy białoruskiego władcy. „Bardzo trudno mu uznać , że może się mylić. Nie może przyznać się do tego publicznie, musi twardo trwać przy swoim stanowisku. Widzimy, że nawet w porównaniu z Ukrainą dane na Białorusi są przerażające, rozprzestrzenianie się epidemii szybsze, a liczba zakażonych i zmarłych prawie taka sama – pomimo faktu, że populacja na Ukrainie jest 4 razy liczniejsza. Nie sądzę jednak, aby białoruskie władze były gotowe zrewidować swoje podejście” – twierdzi Moszes.

Teraz okazuje się, że Łukaszenka jest całkiem przewidywalny – twierdzi politolog – kiedy zapowiada, że coś zrobi, właśnie to robi. „Świat może się walić, ale Łukaszenka nadal będzie robił to, co obiecał. Nie chce, nie wie i nie widzi sensu zmiany czegoś w systemie, który, jego zdaniem, działał dobrze przez te wszystkie lata” – twierdzi Moszes.

Jednocześnie Arkadij Moszes uważa, że mało prawdopodobne jest, aby stosunek Łukaszenki do pandemii wpłynął negatywnie na międzynarodowy wizerunek reżimu i stosunki innych państw z reżimem białoruskim: „Wręcz przeciwnie, w obecnym kontekście na Zachodzie niektóre decyzje o udzieleniu pożyczek Mińskowi są chętniej podejmowane” – powiedział politolog.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Salidarnaść, Biełaruski Partyzan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium