Politolog: Ukraina zaczęła bronić własnych interesów. Stąd napięcia z Polską i Węgrami

11-11-17 Promocja 0 comment

Przyczyną komplikacji stosunków oficjalnych Kijowa z Budapesztem i Warszawą jest pragnienie Ukrainy do głoszenia własnych interesów oraz rezygnacji z długoterminowej roli wyłącznie sojusznika deklaratywnego – przypuszcza znany ukraiński analityk polityczny Jewhen Mahda.

„Dopóki słowa o „wyjątkowych możliwościach” nie były poparte przez konkretne kroki Kijowa, nikt nie traktował Ukrainy na poważnie” – uważa politolog.  Dodaje, że teraz sytuacja się zmieniła, co spowodowało reakcję ze strony zachodnich sąsiadów.

„Przyjęcie ustawy edukacyjnej wbrew wymogom Budapesztu oraz odmowa „tańczenia krakowiaka” w kwestiach pamięci historycznej na żądanie Warszawy mają pewien fundament. Działania te opierają się nie tylko na aktach prawnych i statutowych, ale także na tym, że Ukraina jest w stanie oprzeć się rosyjskiej agresji hybrydowej, na zdolności Ukraińców do obrony własnego państwa” – pisze Mahda.

Według politologa, okazuje się, że nie tylko Rosja posiada w swojej polityce silny czynnik imperialistyczny, podobne „bóle fantomowe” są obecne także w polityce sąsiadów Ukrainy: Polski, Węgier oraz Rumunii.

„Ich (Polski, Węgier i Rumunii – red.) zachowanie tylko potwierdza rzecz oczywistą: żyjemy w konkurencyjnym świecie, w którym praktycznie nie ma miejsca na sentymenty na poziomie międzypaństwowym. (…) Tarcia dyplomatyczne, które pojawiły się w relacjach Ukrainy z Polską i Węgrami są sprawdzianem zdolności naszego kraju do ochrony własnych interesów oraz kluczem do nowego poziomu integracji europejskiej i euroatlantyckiej.

Przypomnijmy, że prezydent Polski Andrzej Duda oświadczył, że oczekuję od Petra Poroszenki i od premiera Wołodymyra Hrojsmana, że „ludzie, którzy otwarcie głoszą poglądy nacjonalistyczne i antypolskie nie będą zajmowali ważnych miejsc w ukraińskiej polityce”.

Z kolei, szef węgierskiego MSZ Peter Siirtero stwierdził, że Węgry zablokowały zwołanie grudniowego posiedzenia Komisji Ukraina-NATO z powodu nowej ustawy oświatowej, zgodnie z którą ukraiński ma się stać głównym językiem wykładowym, także w szkołach mniejszości narodowych na Ukrainie.

Źródło: Europejska Prawda

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium