Polska wydała Tadżykistanowi opozycjonistę

24-06-23 Promocja 0 comment

Polskie władze deportowały lidera tadżyckiej opozycji Sorbona Abdurachimzodę. 22 czerwca poinformował o tym prawnik opozycjonisty Bogumił Zygmont w rozmowie z tadżycką redakcją Radia Wolna Europa. Lejla Nazgul Seitbek, działaczka na rzecz praw człowieka i przewodnicząca organizacji pozarządowej Freedom for Eurasia, napisała w sieci społecznościowej Twitterze, że Sorbon Abdurachimzoda został przewieziony polskim samolotem wojskowym, najpierw do Bułgarii, a następnie do stolicy Gruzji, Tbilisi, skąd miał zostać wysłany do Tadżykistanu. Według portalu Flightradar samolot Polskich Sił Powietrznych o numerze startowym PLF282, który wystartował z Krakowa, wylądował w Warnie w Bułgarii 22 czerwca o godzinie 11:23 czasu lokalnego. Na stronie nie ma danych o locie tego samolotu na trasie Warna-Tbilisi, jest natomiast informacja o locie z Tbilisi zaplanowanym na 17:41 tego samego dnia w nieznanym kierunku.

Według Gazety Wyborczej Sorbon Abdurachimzoda przeniósł się z Tadżykistanu na Ukrainę w 2017 roku. Stamtąd po raz pierwszy próbowano go deportować, ale Europejski Trybunał Praw Człowieka zabronił Ukrainie ekstradycji opozycjonisty z powodu istniejącego zagrożenia dla jego zdrowia i życia w Tadżykistanie. Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę w 2022 roku Sorbon Abdurachimzoda z rodziną uciekł do Polski, ale polskie siły bezpieczeństwa zatrzymały Sorbona i jego ojca na przejściu granicznym i wszczęły postępowanie ekstradycyjne wobec mężczyzn. Jako powód ekstradycji  podano zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. 22 maja Ministerstwo Spraw Wewnętrznych RP wydało decyzję o deportacji opozycjonisty, a jego adwokat odwołał się od tej decyzji do ETPCz. Już następnego dnia sąd zakazał deportacji Sorbona Abdurachimzody do czasu, aż miną trzy tygodnie od zakończenia postępowania przed polskimi sądami.

W Tadżykistanie mężczyzna jest oskarżony o powiązania z uznaną za ekstremistyczną Grupą 24. Według tadżyckiej redakcji Radia Europy władze Tadżykistanu prześladują mężczyznę za polubienia pod wpisami na opozycyjnych profilach w sieciach społecznościowych.

To nie pierwszy raz, kiedy kraj europejski dokonuje ekstradycji osób, którym w Tadżykistanie grozi wieloletnie więzienie. W marcu 2023 roku sąd w Duszanbe skazał syna opozycjonisty deportowanego z Niemiec na siedem lat więzienia za polubienia na portalach społecznościowych.

Źródło: Mediazona CA

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium