Pomoc finansowa dla Tadżykistanu

04-11-23 Promocja 0 comment

Władze rosyjskie przekażą  rządowi Tadżykistanu ponad 250 milionów rubli (około 2,7 miliona dolarów) na walkę z handlem narkotykami. Klauzula o zapewnieniu pomocy materialnej zawarta jest w dokumencie dotyczącym współpracy między odpowiednimi służbami obu krajów. Umowę partnerską podpisano pomiędzy Agencją Kontroli Narkotyków przy Prezydencie Tadżykistanu a Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Rosji.Oprócz przydziału środków strony zgodziły się na zwiększenie poziomu współpracy i pomiędzy organami ścigania zajmującymi się walką z handlem narkotykami. Dokument będzie obowiązywał w latach 2023–2025. W ceremonii podpisania wziął udział ambasador Rosji w Duszanbe Siemion Grigoriew, który omówił szereg palących problemów z szefem Tadżyckiej Agencji Kontroli Narkotyków Chabibullo Wochidzodą. Przy czym obaj urzędnicy wyrazili zaniepokojenie wzrostem przemytu substancji zabronionych z Afganistanu i stwierdzili, że Tadżykistan odgrywa kluczową rolę w ich dostawach z tego kraju.

Także prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon wypowiedział się na temat narastającego handlu narkotykami podczas 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, która odbyła się we wrześniu w Nowym Jorku.Przywódca Tadżykistanu podkreślił wówczas, że tylko w ciągu ostatnich dwóch lat tadżyckie siły bezpieczeństwa przejęły na granicy z Afganistanem ponad 10 ton zabronionych substancji.

xxx

Saudyjski Fundusz Rozwoju ogłosił gotowość udzielenia kredytu w wysokości 375 milionów riali saudyjskich (100 milionów dolarów) na dokończenie budowy elektrowni wodnej Rogun. Asia Plus napisała o tym 2 listopada, powołując się na oświadczenie ambasady Arabii Saudyjskiej w Duszanbe. Tym samym fundusz ten jako pierwszy ze światowych funduszy rozwojowych wyraził chęć sfinansowania projektu Rogun. W oświadczeniu ambasady podkreślono, że środki, które można przeznaczyć na dokończenie Rogunu, stanowią połowę całej pomocy finansowej udzielonej Tadżykistanowi z tego funduszu od 2002 roku, czyli od rozpoczęcia działań w Tadżykistanie. Misja dyplomatyczna klasyfikuje  Rogun jako „największy projekt w regionie”, który „może stać się ważnym czynnikiem rozwoju Tadżykistanu i krajów Azji Środkowej”, a także zwraca uwagę na jego znaczenie z ekologicznego punktu widzenia. W połowie sierpnia minister finansów Tadżykistanu Fajziddin Kachrzoda poinformował, że rząd rozpocznie bezpośrednie negocjacje z potencjalnymi inwestorami w celu pozyskania dodatkowych środków na dokończenie budowy hydroelektrowni do końca tego roku. Minister wymienił jako potencjalnych inwestorów, Bank Światowy, Europejski Bank Inwestycyjny, Azjatycki Bank Rozwoju i inne międzynarodowe instytucje finansowe.Jednocześnie w lutym zapowiedział, że rząd Tadżykistanu wstrzymuje się z pozyskiwaniem kredytów z europejskich banków na dalszą budowę Rogun. Do tej pory projekt Rogun finansowany był wyłącznie ze środków rządowych. Prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon na niedawnym spotkaniu z budowniczymi Rogun powiedział, że od początku tego roku na dokończenie budowy elektrowni wodnej przeznaczono ponad 3 miliardy somoni (około 237 milionów dolarów), w tym 2,6 miliarda somoni z budżetu państwa i 427 milionów z dochodów pochodzących ze sprzedaży energii elektrycznej wyprodukowanej przez dwa bloki tej stacji. Rachmon podkreślił, że od rozpoczęcia prac remontowo-budowlanych (od 2008 roku) z budżetu państwa na budowę elektrowni wodnej Rogun przeznaczono już ponad 35 miliardów somoni (3,19 miliarda dolarów – według dzisiejszego oficjalnego kursu waluty).

Źródło: Fergana Agency, Fergana Agency

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium