Pouczenia prezydenta Tadżykistanu przed początkiem Ramadanu

12-03-24 Promocja 0 comment

9 marca na spotkaniu z przedstawicielami społeczeństwa, naukowcami i przywódcami religijnymi prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon poinformował, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat w Tadżykistanie doszło do 86 ataków terrorystycznych i prób zamachów. Prezydent dodał, że w 11 przypadkach aktom i próbom terrorystycznymudało się zapobiec. Według niego, w wyniku aktywnej propagandy ekstremistów na portalach społecznościowych, przypadki dołączania się przebywających za granicą obywateli Tadżykistanu do organizacji terrorystycznej „Państwo Islamskie” (ISIL, IS) i podobnych grup, zakazanych w kraju, Rosji i wielu innych państwach, stały się częstsze. Zginęło ponad tysiąc Tadżyków, którzy brali udział w konfliktach zbrojnych za granicą, a tysiące innych zaginęło.

Emomali Rachmon poinformował, że według dostępnych danych w ciągu ostatnich trzech lat 24 obywateli Tadżykistanu dopuściło się aktów terrorystycznych w dziesięciu krajach świata, w tym wysadzając w powietrze tłumy ludzi. Prezydent pouczył, że samobójstwo nie jest dżihadem, ale wielkim grzechem, sprzecznym z naukami i wymogami religii islamskiej. Wezwał 4075 Tadżyków poszukiwanych za popełnienie aktów ekstremistycznych i terrorystycznych, aby nie dali się oszukać, a pomyśleli o swoich rodzinach i bliskich. Zapewnił, że mogą oni wrócić do ojczyzny i skorzystać z możliwości przewidzianych prawem.

Według Rachmona większość współobywateli, którzy dołączyli do Państwa Islamskiego i innych organizacji ekstremistycznych i terrorystycznych, to wyznawcy salafizmu. Zwolennicy tego ruchu zaprzeczają naukom przedstawicieli innych szkół i uznają je za błędne, co prowadzi do konfliktów. W 2015 roku Sąd Najwyższy Tadżykistanu uznał salafizm za ruch ekstremistyczny i terrorystyczny, a od 2009 roku jego działalność w kraju jest zakazana. Od 2015 roku do dziś do salafitów dołączyło ponad 2300 obywateli Tadżykistanu. W 1945 przypadkach wszczęto postępowania karne. W kraju także działają imamowie, którzy są zwolennikami grup ekstremistycznych i terrorystycznych i propagują radykalne idee wśród wierzących. Prezydent podał, że w latach 2020–2023 organy ścigania postawiły zarzuty 520 liderom religijnym za nielegalne nauczanie, które objęło około 5 tysięcy osób.

Źródło: Fergana Agency

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium