Premier Czech popiera wejście Ukrainy do struktur UE

01-03-22 Promocja 0 comment

Premier Republiki Czeskiej Petr Fiala oświadczył w poniedziałek (28.02.2022), że popiera starania Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał do natychmiastowego przystąpienia kraju do UE.

Według P.Fiali trzeba jasno powiedzieć, że Ukraina jest mile widziana w europejskiej wspólnocie : „Chociaż jestem zwolennikiem standardowych procedur, znajdujemy się w niestandardowej sytuacji”, stwierdził czeski szef rządu.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w niedzielnym (27.02.) wywiadzie dla Euronews, że Ukraina należy do Unii Europejskiej, która chciałaby, aby z czasem stała się jej częścią. O akcesji nowych krajów decydują jednak wszystkie państwa członkowskie, które nie muszą zgadzać się z poglądami KE:

“Są jednymi z nas i chcemy, aby byli wśród nas”, powiedziała von der Leyen. Jej komentarz pojawił się kilka godzin po tym, jak 27 krajów UE zdecydowało się sfinansować dostawy broni na Ukrainę, po raz pierwszy w historii Unii.

Ukraina nie ma jeszcze nawet statusu kraju kandydującego do UE.

Przypomnijmy, iż proces akcesyjny – czyli proces przystąpienia kraju do UE – dzieli się na trzy etapy, a zamknięcie każdego z nich wymaga akceptacji wszystkich państw członkowskich. UE najpierw oferuje perspektywę członkostwa. Oznacza to, że gdy tylko kraj będzie gotowy, oficjalnie zostanie mu przyznany status kandydata. Fakt, że kraj uzyskał oficjalny status kandydata do członkostwa w UE nie oznacza jednak jeszcze, że rozpoczynają się natychmiast negocjacje w sprawie jego przystąpienia do Unii. Otwarcie oficjalnych negocjacji w sprawie członkostwa to kolejny etap procesu. Na tym etapie dany kraj musi z reguły przeprowadzić odpowiednie reformy, aby dostosować swoje prawodawstwo do przepisów obowiązujących w UE. W okresie przedakcesyjnym państwa kandydujące otrzymują pomoc finansową, administracyjną i techniczną. Pomoc krajom, które mają aspiracje do członkostwa w UE, poprzez wspieranie ich wzrostu gospodarczego oraz wzmacnianie struktur demokratycznych, była odpowiedzią Unii na zmiany zachodzące w krajobrazie politycznym Europy w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Gdy negocjacje oraz związane z nimi reformy zostaną pomyślnie zakończone i zatwierdzone przez Unię, dany kraj może przystąpić do Wspólnoty Europejskiej – o ile wyrażą na to zgodę wszyscy jej członkowie.

Źródło: Novinky, dw.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium