Premier Mołdawii wziął udział w szczycie GUAM w Kijowie

14-12-19 Promocja 0 comment

Celem współpracy gospodarczej w ramach Organizacji na rzecz Demokracji i Rozwoju Gospodarczego GUAM zrzeszającej Mołdawię, Ukrainę, Azerbejdżan i Gruzję jest stworzenie strefy wolnego handlu dla państw członkowskich. Mówił o tym 12 grudnia  premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk na spotkaniu ze swoim mołdawskim odpowiednikiem Ionem Chicu.
 
Podczas spotkania w cztery oczy Chicu i Honczaruk rozmawiali również o dostawach gazu ziemnego i jego tranzycie przez Ukrainę do Mołdawii po 31 grudnia 2019 roku, kiedy to przestaje obowiązywać obecny  rosyjsko-ukraiński kontrakt gazowy.
 
Szefowie rządów obu krajów porozumieli się w kwestii wzajemnego wsparcia w rozwiązywaniu konfliktów w Naddniestrzu oraz w Donbasie.
 
Premierzy omówili także kwestie  liberalizacji transportu drogowego i lotniczego oraz rozszerzenia wspólnej kontroli granicznej poprzez wprowadzenie odpowiednich systemów na nowych przejściach granicznych.
 
Następnego dnia, 13 grudnia, w Kiszyniowie przedstawiciele ministerstw energetyki Ukrainy i Mołdawii podpisali memorandum dotyczące  bezpieczeństwa dostaw gazu.
 
Źródło: Ukraińska Prawda
Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium