Premier Słowacji: Ostatnie 30 lat  to była dla Słowacji wyboista droga, niekiedy najeżona wielkimi przeszkodami

10-01-23 Promocja 0 comment

“Słowacja stoi przed licznymi wyzwaniami, trzeba patrzeć do przodu”, powiedział podczas sobotniej (07.01.) gali zorganizowanej z okazji 30-lecia państwa p.o. premiera Eduard Heger. Żeby Słowacja stała się krajem nowoczesnym, pewnym siebie i odnoszącym sukcesy, miejscem do spokojnego dla życia każdego obywatela, należy kontynuować reformy oraz inwestować w edukację, służbę zdrowia, środowisko naturalne i innowacje, przekonywał dalej Heger i życzył zarówno swojemu państwu jak i jego obywatelom siły, chęci i odwagi w dążeniu do tego celu.

W 30-letniej historii Republiki Słowackiej premier dostrzega momenty, z których Słowacy mogą być dumni i które świadczą o tym, że “przygoda” samodzielnej i niepodległej Słowacji jest sukcesem. W kluczowych sytuacjach, zdaniem E.Hegera, Słowacy potrafili się zjednoczyć i stanąć po właściwej stronie .

„Dzięki takim momentom mogliśmy przeprowadzić szeroko zakrojone reformy i zbliżyć się do rozwiniętych demokracji”, powiedział polityk, wskazując na członkostwo Słowacji w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), NATO, UE, strefie Schengen i strefie euro. Świadczy to o tym, iż Słowacy chcą być częścią demokratycznego i wolnego świata.

E.Heger zauważył, że ostatnie 30 lat było dla Słowacji trudną podróżą: „Czasami mogła się wydawać beznadziejna – od 1993 roku mieliśmy bowiem okresy, z których jako naród nie jesteśmy dumni”, oznajmił, przypominając dziką prywatyzację, uprowadzenie syna prezydenta, korupcję, łamanie praworządności, zabójstwo dziennikarza Jána Kuciaka czy tysiące zgonów z powodu COVID-19. 

„Porażki także należą do historii naszego narodu, ale sposób, w jaki sobie z nimi radzimy, kształtuje naszą tożsamość narodową”, podkreślił p.o premiera, wskazując na potrzebę uczenia się na błędach.

„Podział Czechosłowacji był pokojowy i przyjazny,  nie doprowadził do międzynarodowej niestabilności, był racjonalną decyzją rządów Czechów i Słowaków, był przejawem profesjonalizmu i szacunku”, stwierdził Heger po czym razem z czeskim premierem Peterem Fialą zwrócili uwagę na utrzymujące się bardzo dobre wzajemne stosunki obu państw i narodów.

Zdaniem szefa czeskiego rządu, wspólne obchody 30-ej rocznicy samodzielności przez Słowację i Czechy świadczą o wzajemnej bliskości obu krajów: „Relacje nie są budowane na nostalgii, ale na głębokim porozumieniu. To jest nasza wielka zaleta i musimy ją rozwijać także w przyszłości”, podkreślił biorący udział w uroczystości, czeski premier.

Przypomnijmy, że 30 lat temu, a dokładnie 31 grudnia 1992 roku doszło do rozpadu Czechosłowacji i podziału na dwa suwerenne państwa: Republikę Czeską oraz Republikę Słowacką. Za autorów decyzji o podziale Czechosłowacji powszechnie uważa się premiera Republiki Słowackiej – Vladimíra Mečiara i premiera Republiki Czeskiej – Václava Klausa. Politycy ci zignorowali apele o przeprowadzenie referendum zdając sobie sprawę z tego, że większość społeczeństwa nie popiera końca Czechosłowacji i stworzenia dwóch odrębnych, samodzielnych państw. 

Źródło: Aktuality.sk. wikipedia

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium