Premierzy Armenii i Azerbejdżanu uczestniczyli w Forum Jedwabnego Szlaku w Tbilisi

29-10-23 Promocja 0 comment

Po raz pierwszy od wznowienia konfliktu w Gorskim Karabachu, premierzy Armenii i Azerbejdżanu, Nikol Paszynian i Ali Asadow, wzięli udział w jednym wydarzeniu. Obaj przywódcy uczestniczą w Forum Jedwabnego Szlaku w Tbilisi. Łącznie około 2000 delegatów z 60 krajów przybyło do Gruzji, aby wziąć udział w Forum.

Premier Armenii zaprezentował w Tbilisi projekt „Skrzyżowanie Pokoju”, który ma na celu nawiązanie komunikacji między Armenią, Azerbejdżanem, Turcją, Iranem i innymi krajami regionu.

„Infrastruktura kolejowa przecinająca północne i południowe terytoria Armenii istnieje od trzech dekad, kilka dróg łączących Wschód i Zachód. Aktywacja tych dróg jest skutecznym sposobem na połączenie Morza Kaspijskiego i Morza Śródziemnego. Dzięki nowoczesnej komunikacji może to być skuteczny sposób na połączenie gruzińskich portów i innej infrastruktury, co przyniesie korzyści wszystkim państwom w naszym regionie” – powiedział Paszynian.

Premier wyjaśnił, że inicjatywa opiera się na czterech zasadach:

„ – Cała infrastruktura, w tym drogowa, kolejowa, lotnicza czy energetyczna, działa i funkcjonuje w ramach jurysdykcji krajów, przez które przebiega.

–  Każdy kraj, poprzez swoje instytucje państwowe, zapewnia kontrolę celną, bezpieczeństwo infrastruktury (…).

–  Infrastruktura ta może być wykorzystywana zarówno w transporcie międzynarodowym, jak i krajowym.

–  Wszystkie kraje mogą wzajemnie korzystać ze swojej infrastruktury poprzez substytucję i biorąc pod uwagę zasadę równości” – powiedział Paszynian.

„Wiemy to bardzo dobrze na przykładzie – z dwoma naszymi przyjaciółmi droga jest otwarta i to samo w sobie pokazuje, że nasze stosunki są przyjazne, z dwoma naszymi sąsiadami droga jest zamknięta, co wyraźnie wskazuje na trudności w dzisiejszych stosunkach… Oczywiste jest, że nasz region potrzebuje długoterminowego pokoju. Czym jest pokój? Jest to sytuacja, w której kraje istnieją i funkcjonują z otwartymi granicami, są powiązane gospodarczo i kulturowo, dzielą się ze sobą zgromadzoną wiedzą i doświadczeniem poprzez dialog, a to oznacza pokój. Wszystko to wraz z otwartymi granicami, czy to gospodarczymi, kulturowymi czy politycznymi, nie mogłoby istnieć bez takich łączących dróg” – wyjaśnił premier Armenii.

Należy podkreślić, że podczas prezentacji Paszynian użył mapy z międzynarodowo uznanymi granicami Azerbejdżanu.

Do przemówienia Paszyniana nawiązał premier Azerbejdżanu. Ali Asadow  powiedział, że Azerbejdżan ma doskonałe więzi gospodarcze i handlowe z czterema z pięciu sąsiednich krajów.  „Chciałbym powiedzieć premierowi Armenii, że Azerbejdżan wyraził swoje stanowisko w sprawie podpisania traktatu pokojowego natychmiast po drugiej wojnie w Karabachu. Zgodnie z oświadczeniem podpisanym w 2020 r. Azerbejdżan od dawna pracuje nad otwarciem szlaków komunikacyjnych i wyraził swoje stanowisko. Chcemy, aby komunikacja była otwarta, ale nie zależy to tylko od nas. Jesteśmy na to gotowi, jeśli strona przeciwna jest gotowa. Mamy wystarczająco dużo innych możliwości” – oznajmił Asadow.

Źródło: ekhokavkaza.com, sova.news

Oracowanie: BIS –  Biuletyn Informacyjny Studium