Prezydent Czech w Izraelu: Hamas to organizacja terrorystyczna

01-12-18 Promocja 0 comment

Głowa Republiki Czeskiej Miloš Zeman nie postrzega Strefy Gazy jako niezależnego państwa, ponieważ będący tam u władzy ruch polityczny Hamas uważa za organizację terrorystyczną.  Takie słowa Zeman skierował do prezydenta Izraela Reuvena Rivlina podczas wizyty w tym kraju. Następnie  zaprosił swojego izraelskiego odpowiednika do Czech.

W dalszej  rozmowie M.Zeman oświadczył, że inspirowała go myśl o Izraelu jako kraju z dwoma narodami. Pomysł ten ocenił jako prowokacyjny i dodał: „Wszystkie wielkie i głębokie myśli są prowokacyjne”. Oświadczył też, iż ciekaw jest argumentów przemawiających za tym stanem, gdyż od dziesięcioleci trwają dyskusje na temat dwóch niezależnych państwach na tym terytorium.

Czeski prezydent zauważył, że jego państwo  łączy z Izraelem konkretna a nie tylko formalna przyjaźń,  że on sam traktuje Izrael jako swój „drugi kraj” i marzy o tym, by Rivlin jako swój drugi kraj traktował Czechy. Na co usłyszał,  że jeżeli Czechy zostaną drugim krajem izraelskiego prezydenta, to on sam zostanie Golemem[1], po czym dodał, że czesko-izraelska przyjaźń jest bardzo mocna a współpraca na przykład w dziedzinie technologii czy inwestycji  bardzo rozwinięta.

Podczas swojej wizyty M.Zeman złożył kwiaty na grobie ważnego syjonisty Theodora Herzla, po czym spotkał się z przedsiębiorcami a także  wraz z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu otworzył w Jerozolimie Czeski Dom.

W trakcie przemówień towarzyszących otwarciu Miloš Zeman wyraził nadzieję, że podczas jego kolejnej wizyty w Izraelu będzie otwierać czeską ambasadę w Jerozolimie. W odpowiedzi B. Netanjahu oświadczył, że Izrael nie ma na wschodniej półkuli większego przyjaciela niż Republika Czeska. Poinformował też, iż wybiera się do Pragi w przyszłym roku.

Mimo, że  Czeski Dom nie posiada statusu dyplomatycznego, Praga uważa jego otwarcie za jeden z kroków zmierzających do przeniesienia czeskiej ambasady z Tel Avivu do Jerozolimy.

Dom Czeski czyli wspólne biuro państwowych agencji Czech Trade, CzechInvest, CzechTourism i Czeskich Centrów mieści się w budynku Cinemateki niedaleko Starego Miasta. Dom Czeski będzie miejscem spotkań inwestorów a także  seminariów biznesowych.

Źródło: Euro.cz, Novinky

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium

[1] Golem (hebr. ‏גולם‎) – istota utworzona z gliny na kształt człowieka, ale pozbawiona duszy rozumiejącej neszama, a zatem również zdolności mowy.