Prezydent Kosowa oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości

27-06-20 Promocja 0 comment

Prokuratura Specjalnej Izby Sądowej Kosowa (KSC) w Hadze wydała w środę oświadczenie w którym informuje, że prezydent Kosowa Hashim Thaci i były przewodniczący parlamentu KadriVeseli, oskarżeni o zbrodnie przeciwko ludzkości, w tym morderstwa, porywanie ludzi, prześladowania i torturowanie, które to czyny zostały popełnione w czasie wojny kosowskiej w latach 1998-1999. W czasie konfliktu, Thaci był jeden z przywódców Armii WyzwoleniaKosowa.  “Akt oskarżenia stwierdza, że Hashim Thaci, Kadri Veseli i inni odpowiedzialni zaokoło 100 morderstw. Zbrodnie te dotyczyły kosowskich Albańczyków, Serbów, Romów iinnych narodowości, a także politycznych oponentów ”, napisano w oświadczeniu. Obecnie aktoskarżenia jest sprawdzany przez sędziów KSC, którzy zadecydują czy oskarżenia uzasadnione, prokuratura tłumaczy jednak, że wydała publiczne oświadczenie przed wyrokiem, ponieważ Thaci i Veseli utrudniali pracę KSC.

Występujący w parlamencie w Tiranie prezydent Albanii Edi Rama stwierdził, że akt oskarżeniaKSC nie odnosi do poszczególnych osób, lecz stanowi atak na całe Kosowa i Albańczyków.

Z kolei wysłannik USA ds. dialogu między Serbią a Kosowem, Richard Grenell, poinformował, że z powodu aktu oskarżenia, Thaci przełożył swoją podróż do Waszyngtonu, gdzie miał sięspotkać 27 czerwca z prezydentem  Serbii, Aleksanderem Vucicem. Amerykański dyplomatadodał, iż spotkanie odbędzie się między serbskim prezydentem i premierem Kosowa, Avdullahem Hoti.  

Źródło:  Balkan Insight

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium