Prezydent Słowacji stawia warunek ratyfikacji umowy obronnej z USA

25-01-22 Promocja 0 comment

Prezydent Słowacji Zuzana Čaputová poparła zatwierdzenie umowy obronnej między Słowacją a Stanami Zjednoczonymi, uzależniła jednak jej ratyfikację od klauzuli interpretacyjnej, która będzie częścią pełnomocnictwa, jakiego udzieli członkom rządu.

„Umowa ma moje poparcie, gdyż nie sądzę, by w jakikolwiek sposób zagrażała ona Republice Słowackiej, a wręcz przeciwnie”, powiedziała prezydent. Głowa państwa nie zwróci się w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ ani ona ani jej  doradcy nie stwierdzili żadnej sprzeczności umowy z konstytucją Republiki Słowackiej.

„Porozumienie uważam za standardowy sposób na poprawę współpracy obronnej z partnerami. Jesteśmy członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego i ta umowa ma przyczynić się do lepszej współpracy”, powiedziała Z. Čaputováprzypominając, iż  23 z 29 państw członkowskich NATO zawarło podobne umowy z USA:  „Wszystkie kraje leżące na granicach Sojuszu są związane tą umową, z wyjątkiem Republiki Słowackiej”.

Porozumienie obronne z USA zostało zatwierdzone w ubiegłym tygodniu przez gabinet premiera Eduarda Hegera, jednak opozycja i Prokuratura Generalna twierdzą, że traktat zagraża suwerenności kraju.

Słowacki minister spraw zagranicznych Ivan Korčokpodkreślił, że rząd porozumienie poparł jednogłośnie. Umowa z USA musi jeszcze zostać zatwierdzona przez słowacki parlament, a następnie ratyfikowana przez panią prezydent. Obowiązywać będzie dziesięć lat z możliwością rocznego  wypowiedzenia.

Na podstawie tej umowy Amerykanie będą mogli korzystać z lotnisk wojskowych Kuchyňa w zachodniej Słowacji i Sliač w centralnej części kraju. Bratysława otrzymałaby ponad 100 milionów dolarów na modernizację tych lotnisk.

Poprzedni rząd słowacki kierowany przez socjaldemokratyczną  partię Roberta Fico, Smer zawarł  porozumienie z USA w sprawie zakupu myśliwców F-16.

Dziś przewodniczący opozycyjnej partii Robert Ficoutrzymuje, że umowa z USA jest niekorzystna dla Słowaków i sprzeczna z suwerennością kraju: „Ten projekt umowy jest absolutnie niekorzystny dla Republiki Słowackiej” , twierdzi i dodaje, iż umowa z USA będzie miała pierwszeństwo przed prawem słowackim, a słowackie władze będą miały ograniczoną kontrolę nad amerykańskimi żołnierzami.

Przeciwko umowie z USA wystąpiła także słowacka Prokuratura Generalna argumentując, że suwerenność kraju może być poważnie zagrożona, a układ działa na korzyść USA.

Źródło: Novinky

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium