Prezydent Węgier rezygnuje po skandalu z ułaskawieniem

13-02-24 Promocja 0 comment

Po skandalu związanym z ułaskawieniem wicedyrektora domu dziecka w mieście Bicske, który tuszował seksualne wykorzystywanie dzieci przez dyrektora domu, prezydent Węgier Katalin Nowak oznajmiła, że rezygnuje ze stanowiska. Z polityki odchodzi również byłaminister sprawiedliwości.

„Popełniłam błąd. Dziś jest ostatni dzień, kiedy zwracam się do was jako prezydent”, powiedziała w sobotę (10.02.2024) w telewizyjnym wystąpieniu K. Nowak, z powodu którego skróciła podróż na Bliskim Wschodzie: „Przepraszam wszystkich, których skrzywdziłam i wszystkie ofiary, które mogły poczuć, że nie stanęłam w ich obronie. Zawsze opowiadałam się i nadal będę opowiadać za ochroną dzieci i rodzin”, powiedziała Nowak, która objęła urząd w maju 2022 roku a swoją pierwszą kadencję miała zakończyć dopiero w 2027 roku.

Z polityki wycofała się również była minister sprawiedliwości Judit Warga, która miała stanąć na czele listy kandydatów FIDESZ w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. J. Warga sprawowała funkcję ministra sprawiedliwości w momencie, gdy doszło do ułaskawienia.

Ułaskawiony wicedyrektor placówki skazany na trzy lata, chronił swego dyrektora skazanegona osiem lat za molestowanie co najmniej dziesięciu nieletnich chłopców w latach 2004-2016. Analityk polityczny Gabor Török ostrzegł wcześniej, że premier Viktor Orbán, który do tej pory wspierał Nowak, zaproponuje poprawkę do konstytucji, która zakazywałaby ułaskawiania sprawców przestępstw na dzieciach.

„Głowa państwa nie mogła zostać bardziej upokorzona. Jej kariera polityczna dobiegła końca – choć być może jeszcze tego nie zauważyła, stwierdził G.Török jeszcze przed dymisją prezydent i dodał, że obecna węgierska opozycja nie stanowi zagrożenia dla partii FIDESZ, niemniej partia rządząca może zaszkodzić Wiktorowi Orbánowi własnymi błędami takimi właśnie jak owe udzielenie łaski.

W piątek (9.2. br.) wieczorem przed rezydencją prezydenta w Budapeszcie miała miejsce demonstracja z udziałem 10 tysięcy osób, podczas której mówcy domagali się dymisji Nowak. Wcześniej w tym tygodniu opozycyjny ruch Momentum umieścił przed rezydencją prezydencką transparent z napisem „Obrończyni pedofilów Katalin Nowak”.

Przypomnijmy, że Katalina Nowak nie będzie pierwszą głową węgierskiego państwa, która nie dokończyła swojej kadencji. W 2012 roku ówczesny prezydent Węgier Pál Schmitt zrezygnował z urzędu, gdy senat Uniwersytetu Semmelweisa w Budapeszcie pozbawił go tytułu doktora za plagiat. Według węgierskich mediów, Schmitt w swojej 215-stronicowej pracy doktorskiej skopiował prawie 180 stron z pracy bułgarskiego historyka sportu Nikołaja Georgiewa.

„Przygotowałem swoją pracę doktorską na podstawie zasad z 1985 roku i spełniłem ówczesne warunki. Zasady przygotowania pracy doktorskiej z 1985 r. nie określają sposobu cytowania źródeł”, bronił się wówczas P. Schmitt, ale ostatecznie zrezygnował ze stanowiska.

Źródło: seznam