Problem zaginionych Chorwatów na drodze Serbii do UE

15-04-21 Promocja 0 comment

Prezydent Chorwacji Zoran Milanović spotkał się z przedstawicielami organizacji weteranów i potwierdził, że  los zaginionych podczas wojny o niepodległość wobec Jugosławii żołnierzy orazcywilów  powinien zostać wyjaśniony. “Sprawa zaginionych musi być wyjaśniona przed wejściem Serbii do Unii Europejskiej. Wiemy, że nasz sąsiad wie o tych osobach o wiele więcejniż mówi”, powiedział Milanović. Według Ministerstwa Weteranów Wojny (MWW), Chorwacja poszukuje 1869 osób, które zaginęły podczas wojny chorwacko-jugosłowiańskiej w latach 1991-1995. Sprawa jest poruszana nie po raz pierwszy. W 2014 roku, minister WW rzekł, że Serbia, Bośnia i Czarnogóra muszą przekazać wszystkie posiadane informacje dotyczące zaginionych Chorwatach, bo inaczej Zagrzeb zablokuje tym krajom drogę do UE.

W komunikacie wydanym przez administrację prezydenta zaznaczono, że podczas spotkania z weteranami został poruszony także temat sprawy sądowej przeciwko Serbii wszczętej przez byłych więźniów obozów serbskich, którzy domagają się odszkodowań.  Prezydent podkreślił, że chociaż rozumie byłych więźniów , obawia się, że realizacja ich żądań może napotkać znaczące przeszkody prawne.

Źródło: Balkan Insight

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium