Protesty w Kazachstanie, a interesy Chin 

11-01-22 Promocja 0 comment

Przywódca Chin pogratulował Kasymowi-Żomartowi Tokajewowi stłumienia niepokojów trwających w Kazachstanie od 2 stycznia. 7 stycznia Xi Jinping oświadczył, że Chiny nie popierają „kolorowej rewolucji” w Kazachstanie. W komentarzach dla chińskich mediów państwowych powiedział: „W kluczowym momencie podjęliście zdecydowanie skuteczne środki, żeby szybko przywrócić spokój”.

Chiny i Kazachstan łączą  mocne więzi gospodarcze. Chiny importują około jednej piątej potrzebnego im gazu z Kazachstanu lub przez Kazachstan. Od czasu uzyskania niepodległości przez Kazachstan Chiny zainwestowały w ten kraj dziesiątki miliardów dolarów. Są największym partnerem eksportowym Kazachstanu – kupują m.in. ropę, gaz, miedź oraz produkty rolne. 

Trwające w kraju protesty mogą mieć negatywny wpływ na stosunki handlowe między dwoma krajami. Rzecznik prasowy Chińskiej Partii Komunistycznej odrzucił obawy, że obecna sytuacja w Kazachstanie może wpłynąć na dostawy gazu. Jego zdaniem, przesył  gazu ziemnego nie jest zagrożony, ponieważ gazociąg na trasie Chiny-Azja Środkowa przechodzi przez  obszary odległe od kazachskich miast, w których dochodzi do protestów. Niemniej jednak zachodnie firmy energetyczne działające w Kazachstanie miały w zeszłym tygodniu problemy z funkcjonowaniem, co może prowadzić do spadków produkcji.

Przedstawiciele firmy Chevron, będącej właścicielem 50% gigantycznego pola naftowego Tengiz, oświadczyli, że firma została zmuszona do ograniczenia produkcji z powodu problemów logistycznych. W związku z przerwami w dostępie do internetu kanadyjska firma Cameco miała problemy z komunikacją ze swoimi pracownikami z dużego przedsiębiorstwa związanego z produkcją uranu. Kazachstan wytwarza około 40% światowych dostaw uranu.

Ogólnokrajowe protesty, które zaczęły się w związku ze wzrostem cen gazu LPG skłoniły Tokajewa do wezwania na pomoc Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) kierowanej przez Rosję. 

Kazachstan od dawna starał się utrzymywać ciepłe stosunki zarówno z Rosją, jak i Chinami. Teraz Pekin będzie obserwował, czy rozmieszczenie kontyngentu OUBZ nie  wpłynie na jego obszar interesów.  

Szanghajska Organizacja Współpracy, regionalny sojusz do spraw gospodarki i bezpieczeństwa, który obejmuje Chiny, również zaoferowała Kazachstanowi pomoc swojej Regionalnej Struktury Antyterrorystycznej. 

Źródło: Eurasianet 

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium