Protesty w Uzbekistanie 

05-07-22 Promocja 0 comment

25 czerwca władze Uzbekistanu opublikowały listę poprawek do Konstytucji, która zawierała około 200 punktów. Projekt zmian przewidywał rezygnację ze statusu autonomicznego Karakałpakstanu i jego prawa do odłączenia się od kraju w drodze referendum. Zmiany te wywołały niezadowolenie mieszkańców regionu.  

30 czerwca turkmeńskie media poinformowały, że władze uzbeckie wysłały do ​​Karakałpakstanu dodatkowe siły Gwardii Narodowej w związku z protestami miejscowej ludności. Protesty miały miejsce  w dwóch miastach – Chimbay i Mujnak. 1 lipca na portalach społecznościowych pojawiły się informacje o kolejnym proteście w Nukusie. Sądząc po udostępnionych nagraniach setki mieszkańców administracyjnego centrum Karakałpakstanu wyszło na ulice miasta. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Uzbekistanu poinformowało, że powodem demonstracji była „błędna interpretacja reformy konstytucyjnych przeprowadzanej w kraju”. Region został odcięty od internetu, a media doniosły o brutalnym tłumieniu protestów. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Karakałpakstanu nazwało demonstracje „próbą przejęcia administracji państwowej”. 

2 lipca do Nukusu przyleciał prezydent Szawkat Mirzijojew, z propozycją utrzymania obecnego statusu Karakałpakstanu. Już 4 lipca parlament Uzbekistanu wyłączył z projektu poprawek artykuł o suwerenności regionu i jego prawie do odłączenia się od Uzbekistanu.

Według danych Prokuratury Generalnej i Gwardii Narodowej Uzbekistanu podczas protestów w Nukusie zginęło 18 osób, a 243 zostały ranne. Wśród nich jest 38 funkcjonariuszy. 149 poszkodowanych  otrzymało pierwszą pomoc, lekarze pozwolili im wrócić do domu. 94 osoby pozostają w szpitalach, niektóre są w stanie ciężkim. Rzecznik prasowy Gwardii Narodowej, Dawron Żumanazarov poinformował, że podczas protestów 1-2 lipca zatrzymano 516 osób. Według oficjalnych danych, w nocy z 3 na 4 lipca godzinę policyjną złamało 110 osób.

Źródła: Mediazona CA i Mediazona CA 

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium