Putin: Jako pierwsi wynaleźliśmy szczepionkę na koronawirus

13-08-20 Promocja 0 comment

Prezydent Rosji Władimir Putin podczas narady z członkami rządu poinformował o rejestracji pierwszej na świecie szczepionki na koronawirus, która jest dziełem rąk rosyjskich specjalistów.

„Na ile jest mi znane, dzisiaj rano po raz pierwszy na świecie zarejestrowana została szczepionka na koronawirus. Wiem, że daje ona dość trwały efekt, tworzy stabilną odporność i, zaznaczam, przeszła wszystkie wymagane testy”.

Szczepionkę zarejestrowano pod nazwą „Sputnik V”. Prezydent poinformował, że w jej testach wzięła udział także jedna z jego córek. Po zaszczepieniu się przez dwa dni występowała u niej podwyższona temperatura ciała. Innych efektów ubocznych nie było.

Jakość pierwszej rosyjskiej szczepionki na koronawirus wzbudza podejrzenia wśród specjalistów z państw zachodnich. Powstała ona w ekstremalnie szybkim czasie. Testy kliniczne objęły małą grupę osób, która nie wystarcza, by wykryć wszystkie możliwe efekty uboczne.

Rosyjskie formy farmaceutyczne wystosowały apel do Ministerstwa Zdrowia o powstrzymanie się z rejestracją nowej szczepionki, która naraża na niepotrzebne niebezpieczeństwo obywateli tego kraju. Władze uznały jednak, że ku temu nie ma żadnych podstaw.

Źródło: newsru.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium