Putin wygłosił orędzie przez Zgromadzeniem Federalnym

22-04-21 Promocja 0 comment

Prezydent Rosji Władimir Putin wygłosił tradycyjne coroczne orędzie przed członkami parlamentu i zaproszonymi gośćmi. W swojej mowie zaznaczył, że głównym zadaniem władz będzie wzrost poziomu życia obywateli.

Przywódca poświęcił sporo uwagi sytuacji powstałej w wyniku pandemii koronawirusa. Głowa państwa podziękował wszystkim,  którzy pomagali walczyć ze skutkami COVID-19. Wyraził przekonanie, że Rosja poradziła sobie z tym lepiej, niż inne kraje.

Putin polecił wspomóc finansowo rodziców dzieci w wieku szkolnym, polecając do sierpnia br. wypłacić na każde dziecko w wieku szkolnym jednorazowo 10 tysięcy rubli ( niecałe 500 zł). Ponadto postawił celdo 2030 r. przeciętna długość życia ma osiągnąć 78 lat.

„Rosja to bardzo gościnny kraj, otwarty dla prawdziwych przyjaciół”, zaznaczył. Dlatego uproszczona zostanie procedura wydawania wiz dla obcokrajowców. Pozwolenie na wjazd będzie elektroniczne, a uzyskać je będzie można w ciągu 4 dni.

Putin nie pominął też polityki zagranicznej. Zapewnił, że Rosja będzie twardo bronić swoich interesów przed państwami, które chcą narzucić jej swoją wolę. Uprzedził, że organizatorzy jakichkolwiek prowokacji zagrażających bezpieczeństwu Rosji „pożałują tak, jak dotychczas nigdy nie żałowali”. „Liczę jednak, że nikomu nie przyjdzie do głowy przekroczenie tzw. czerwonej linii. Przy czym to my będziemy decydowali, gdzie ona przechodzi – w zależności od konkretnej sytuacji”.

Wg. prezydenta, Rosja zachowuje się „powściągliwie”, wobec „chamskiegozachowania innych państw”. Ma jednak wystarczający potencjał by sięgnąć po „wszelkie możliwe działania odwetowe”. Przy tej okazji Putin wymienił rodzaje najnowszego uzbrojenia, znajdujące się w wyposażeniu wojsk rosyjskich.

Prezydent podkreślił, że Moskwa jest za równoprawnym dialogiem leżącym w interesie całej wspólnoty międzynarodowej.

Źródło: newsru.com