Putin zezwala na podwójne obywatelstwo między Rosją a Osetią Południową

07-08-21 Promocja 0 comment

Prezydent Rosji Władimir Putin zatwierdził wstępne porozumienie o podwójnym obywatelstwie między Rosją a Osetią Południową. Na jego podstawie Rosjanie będą mogli nabyć obywatelstwo nieuznawanej Osetii Południowej, a mieszkańcy tej zbuntowanej gruzińskiej autonomii będą mogli swobodnie nabyć obywatelstwo rosyjskie.

Umowa ma obowiązywać przez pięć lat i będzie automatycznie przedłużana na kolejne pięcioletnie okresy, chyba że jedna ze stron poinformuje z sześciomiesięcznym wyprzedzeniem o chęci jej zawieszenia.

„Osoba posiadająca podwójne obywatelstwo korzysta z praw do opieki socjalnej, edukacji i opieki medycznej zgodnie z ustawodawstwem strony, na której terytorium stale przebywa” – napisano o w dokumencie. Ponadto osoby posiadające podwójne obywatelstwo będą odbywać służbę wojskową w miejscu stałego zamieszkania w chwili poboru, natomiast osoby, które wcześniej odbyły służbę wojskową, będą z poboru zwolnione.

Rosja uznała dwa gruzińskie regiony, Osetię Południową (region Cchinwali) i Abchazję, za niepodległe republiki 25 sierpnia 2008 r., po pięciodniowej wojnie z Gruzją. Rząd gruziński zerwał wówczas stosunki dyplomatyczne z Moskwą i oficjalnie uznał te regiony za terytoria okupowane.

Gruzińskie MSZ niezwłocznie skomentowało zatwierdzenie przez Rosję tzw. umowy o podwójnym obywatelstwie i uproszczonej procedurze uzyskiwania obywatelstwa rosyjskiego dla Cchinwali. Według resortu jest to dowód na kontynuację nielegalnej okupacji gruzińskich regionów przez Moskwę i jej politykę faktycznej aneksji.

„Społeczność międzynarodowa zgodnie potępia proces nielegalnej paszportyzacji okupowanych przez Rosję terytoriów Gruzji i uważa to za rażące naruszenie suwerenności oraz integralności terytorialnej Gruzji, jak również zasad prawa międzynarodowego” – podkreślił gruziński MSZ.

Siedem państw zachodnich wezwało Rosję do wycofania uznania niepodległości Osetii Południowej i Abchazji. Wspólne oświadczenie w tej sprawie wydali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ: Francja, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Norwegia, Irlandia i Estonia, a także Albania, która w latach 2022-2023 będzie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa. W odpowiedzi na to kilku czołowych rosyjskich polityków powiedziało, że Moskwa nigdy nie wycofa swojego uznania niepodległości samozwańczych republik.

Źródło: newsgeorgia.ge, sova.news, ekhokavkaza.com

Opracowanie: BIS –  Biuletyn Informacyjny Studium