Radość Czech: Atom może zostać “zielonym” źródłem energii

04-01-22 Promocja 0 comment

Energetyka jądrowa zostanie uznana przez Unię Europejską za zielone źródło energii, wynika z projektu Komisji Europejskiej. Przypomnijmy, że od dawna zabiegają o to Czechy, Francja, Polska i kilka innych krajów. Na stanowisku przeciwstawnym stoją między innymi Niemcy. Projekt przewiduje , że za „zielone” zostaną uznane również niektóre elektrownie opalane gazem ziemnym.

„To oznaczałoby, że inwestycje w taką energię będą uważane będą za zrównoważone. Banki nie miałyby wtedy problemu z ich finansowaniem, a firmy ubezpieczeniowe – z ubezpieczeniami.  Bez tego, inwestowanie w energetykę jądrową jest niezwykle ryzykowne i stanowi duży problem dla czeskiej gospodarki, która nie będzie w stanie sobie poradzić sobie w przyszłości bez energii jądrowej w miksie energetycznym”, ocenił ekonomista LukášKovanda.

Na umieszczenie na trwałe energii atomowej na liście nie zgadzają się Austria, Niemcy i Luksemburg. Za umieszczeniem od dawna opowiadają się Czechy i Francja. Dla jednych i drugich energia jądrowa jest kluczowa a przejście na inną – bezemisyjną – jest prawie niemożliwe. Wprawdzie energia jądrowa nie generuje emisji CO2, problem stanowi jednak utylizacja odpadów jądrowych.

Inna sprawa, że zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej za “zielone” należy uznać tylko te elektrownie jądrowe, które uzyskają pozwolenie na budowę najpóźniej do 2045 r. Czechy powinny do tego czasu skończyć budowę nowych bloków w Dukovanach oraz Temelínie.

W przypadku elektrowni gazowych obowiązują bardziej rygorystyczne przepisy. Muszą one na przykład generować mniej niż 270 g CO2 na kilowat wyprodukowanej energii elektrycznej.

„Gaz nie jest najlepszym sposobem na osiągnięcie naszych celów, ponieważ emituje trochę CO2, niemniej wciąż jest to lepsze rozwiązanie niż węgiel”, powiedział w grudniu ubiegłego roku francuski komisarz Thierry Breton i poparł włączenie energii atomowej do kategorii zielonych zasobów.

„Jeśli Bruksela zacznie uważać atom za zielony i zrównoważony, wyciągnie wielki cierń z pięty nowego czeskiego rządu, dla którego obecny wzrost cen energii jest kluczowym wyzwaniem. Długofalowo można go w warunkach czeskich najefektywniej ograniczyć właśnie poprzez budowę nowych źródeł energii jądrowej”, ocenił ekonomista Kovanda.

Projekt propozycji, który według Reutersa ma być opublikowany pod koniec stycznia może jeszcze ulec zmianie podczas konsultacji w poszczególnych państwach. Projekt wejdzie w życie, gdy za opowie sie co najmniej 20 krajów członkowskich, reprezentujących razem co najmniej 65 procent ludności UE, oraz zwykła większość posłów  PE.

„Są kraje, które postawiły na politykę Zielonego Ładu w bardzo radykalnej formie, należą do nich na przykład Niemcy”,  powiedział w niedzielę telewizji CNN Prima News premier Czech Petr Fiala, dodając, że Czechy muszą szukać sojuszu z Francją i innymi krajami,  które dążą do tego samego celu.

Źródło: TN.cz, Novinky.cz

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium