Rezolucja PE: Czarnogóra w czołówce państw bałkańskich

01-12-18 Promocja 0 comment

W czwartek Parlament Europejski uchwalił rezolucję dotyczącą  perspektywy członkostwa w UE pięciu państw Bałkanów Zachodnich, podkreślając, że wszystkie muszą poprawić  swoje systemy sądownicze i zapewnić swobodę mediów. W raporcie PE zabrakło Bośni i Hercegowiny, ponieważ władze federacji jeszcze nie utworzyły  rządu po październikowych wyborach.

Sprawozdawca dla Kosowa, Igor Soltes, polecił rządowi i opozycji z Prisztiny współpracę przy  realizacji reform postulowanych przez UE, ponieważ na razie został odnotowany w tej dziedzinie znikomy postęp. Europosłowie uznali, że istotne może stać się wprowadzenia ruchu  bezwizowego dla Prisztiny i zwrócili uwagę na fakt, iż pięć państw UE do tej pory nie uznało Kosowa, zachęcając by to zrobiły. W raporcie podkreślono, że pomysł wymiany terytorialnej między Serbią a Kosowem będzie zaakceptowany tylko po uzyskaniu zgody od obu stron  i z poszanowaniem prawa międzynarodowego. Jednak monoetniczność państwa nie powinna być głównym celem.

Ivo Vaigl, sprawozdawca dla Macedonii, odnotował chęć Skopje wprowadzania reform, ale wyraził niepokój odnośnie skali zorganizowanej przestępczości  i problemów związanych z podziałem władzy. Natomiast, porozumienie w sprawie zmiany nazwy kraju, zawarte latem pomiędzy Macedonią a Grecją zostało uznane za największe wydarzenie 2018 roku na Bałkanach.

W raporcie dotyczącym Albanii, europoseł Knut Fleckenstein powiedział, że państwo zrobiło pewne postępy, ale podkreślił,  że, z powodu korupcji i politycznej niestabilności, Albania nie może wyjść z  początkowej fazy negocjacji integracyjnych.

Z kolej, w swoim raporcie Charles Tannock podsumował że Czarnogóra osiągnęła największy  postęp w procesie integracji zUnią Europejską. Pochwalił wysiłki Podgoricy w walce z korupcją i  przejśćie na e-administrację. Dużo jednak pozostaje do zrobienie w dziedzinie walki z handlem  ludźmi i  wolności mediów.

W chwili obecnej, Kosowo i BiH mają status potencjalnych kandydatów do UE, Serbia, Czarnogóra i Albania są państwami kandydatami. Macedonia zyskała status państwa kandydata jeszcze w 2005 r, jednak UE spodziewa się zacząć rozmowy integracyjne z władzami Skopje dopiero po ostatecznym przyjęciu  porozumienia o nazwie kraju między Macedonią a Grecją.

Źródło: n1info.com

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium