Rosja całkowicie pozbyła się sarinu, iperytu oraz somanu

13-06-17 Promocja 0 comment

Zgodnie z zobowiązaniami wziętymi na siebie Rosja zlikwidowała  zasoby sarinu. Jest to toksyczny fosforoorganiczny związek chemiczny, należący do bojowych gazów trujących. Wcześniej z rosyjskich magazynów wojskowych całkowicie zniknęły iperyt oraz soman.

Jak poinformował szef  Federalnego Zarządu ds. Bezpiecznego Przechowywania oraz Likwidacji Broni Chemicznej generał Walerij Kapaszin, w chwili obecnej Rosja zlikwidowała 39,5 t z posiadanego arsenału broni chemicznej, który wynosił 40 t.

Konwencję o zakazie broni chemicznej z 1993 r., wg stanu na marzec 2015 r., podpisało 190 państw świata.

Dokument ten zakazuje produkcji, składowania, przekazywania i nabywania oraz użycia bojowych gazów trujących. Wszyscy jego sygnatariusze zobowiązali się  do ujawnienia informacji o posiadanej broni , zniszczenia jej  oraz udostępnienia danych na temat przemysłu chemicznego.

Konwencji nie podpisały Angola, Korea Południowa, Egipt oraz Sudan Południowy. Dokumentu nie ratyfikowały Izrael i Sudan.

Na początku kwietnia br. doszło do użycia broni chemicznej przeciwko cywilnej ludności w syryjskiej prowincji Idlib. Koalicja państw zachodnich oskarżyła władze Syrii  z prezydentem Baszarem Asadem na czele, o stosowanie zakazanego rodzaju broni. Najprawdopodobniej użyto chloru.

Moskwa twierdzi, że nie ma dowodów na to, iż po broń chemiczną sięgnęły syryjskie wojska rządowe.

Źródło: gazeta.ru

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium