Rosja chce, żeby Łotwa wydała dziennikarza rosyjskiej agencji Rosbałt

09-11-19 Promocja 0 comment

Rosja przekazała Interpolowi dokumenty z prośbą do Łotwy o zatrzymanie i ekstradycję dziennikarza Aleksandra Szwarewa. Pracownik agencji informacyjnej Rosbałt A. Szwarew w Rosji jest oskarżany o zniesławienie i wymuszenie ponad trzech milionów rubli (42,5 tys. euro).

Prokuratura wydała decyzję o umieszczeniu Szwarewa na liście osób poszukiwanych oraz o podjęciu działań w celu jego zatrzymania” powiedział anonimowy rozmówca rosyjskiej agencji „Interfax”.

Według niego, rosyjska prokuratura zamierza wysłać łotewskim organom wniosek z żądaniem zatrzymaniaSzwarewa i jego ekstradycji do Rosji.

Rosyjscy śledczy uważa, że dziennikarz świadomie rozpowszechniał fałszywe informacje o popełnieniu przestępstw przez rosyjskiego milionera Aliszera Usmanowa.

W kwietniu przeszukano dom Szwarewa oraz moskiewskie biuro agencji w ramach sprawy dotyczącej „materiałów zniesławiających Usmanowa”. Skonfiskowano nośniki elektroniczne z informacjami. W grudniu 2018 r. Usmanow za pośrednictwem sądudomagał się usunięcia niewygodnych artykułów.

Szwarew nie przyznaje się do winy.  Twerski Sąd Moskwy 11 listopada rozważy wniosek o aresztowanie dziennikarza obecnie przebywającego na Łotwie.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium