Rosyjscy prawosławni bez prawa przyjmowania sakramentów w cerkwiach Patriarchatu Konstantynopolskiego

19-10-18 Promocja 0 comment

Zerwanie przez Synod Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej stosunków z Patriarchatem Konstantynopolskim uniemożliwi rosyjskim wyznawcom prawosławia pełne uczestnictwo w nabożeństwach odprawianych w świątyniach, które należą do patriarchatu w Konstantynopolu.

Wierni, którzy naruszą zakaz, będą musieli wyspowiadać się z tego „grzechu”. Znacznie surowsze kary, włącznie z ekskomuniką, grożą za te wykroczenie przedstawicielom kleru prawosławnego.

Decyzja Synodu oznacza, że dla rosyjskich prawosławnych będą niedostępne, m.in., świątynie na Górze Atos w Grecji, która, ze względu na jej szczególną rolę we wschodnim chrześcijaństwie, przez niektórych nazywana jest „prawosławnym Watykanem”.

Możliwości pełnego uczestnictwa w nabożeństwie ( chodzi o przyjmowanie sakramentów )  będą pozbawieni także turyści, którzy odwiedzają popularny turecki kurort w miejscowości Antalya. Jedyna czynna tam cerkiew podlega Patriarchatowi Konstantynopolskiemu.

Decyzja o zerwaniu stosunków z Patriarchatem Konstantynopolitańskim zapadła podczas Synodu Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w Mińsku w dniu 15 października br. W ten sposób władze cerkiewne zareagowały na zapowiedź patriarchy Bartłomieja  nadania autokefalii Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu.

Źródło: newsru.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium