Rosyjska Duma zwalnia żołnierzy od odpowiedzialności karnej

14-03-24 Promocja 0 comment

12 marca Rosyjska Duma Państwowa w pierwszym czytaniu przyjęła projekt ustawy zwalniającej  do  odpowiedzialności karnej osoby zmobilizowane i mające kontrakty na odbycie służby wojskowej z Ministerstwem Obrony Narodowej w trakcie  „specjalnej operacji wojskowej”, jak władze rosyjskie nazywają wojnę z Ukrainą lub stan wojenny.

Zgodnie z tekstem projektu ustawy opublikowanym na stronie internetowej izby niższej parlamentu, osoby, wobec których toczy się śledztwo lub które już zostały skazane za przestępstwa lekkiej i średniej wagi, będą mogły zawrzeć umowę z Ministerstwem Obrony Narodowej, na wypadek ogłoszenia w kraju mobilizacji lub stanu wojennego. Osoby, które w momencie podpisywania umowy będą już odbywały karę, będą mogły zamienić ją na wyrok w zawieszeniu po zwolnieniu ze służby . Dalsza kontrola nad zachowaniem byłych więźniów zostanie powierzona dowództwu ich jednostki wojskowej.

Projekt ustawy nie będzie dotyczył osób skazanych na podstawie artykułów dotyczących ekstremizmu, terroryzmu, nawoływań do naruszenia integralności terytorialnej, zdrady stanu i współpracy z „niepożądaną organizacją”. Na front nie zostaną dopuszczone także osoby odsiadujące wyroki za przestępstwa przeciwko integralności seksualnej osób dorosłych oraz przeciwko podstawom porządku konstytucyjnego i bezpieczeństwu państwa.

W Rosji istnieje już prawo zwalniające żołnierzy zmobilizowanych i kontraktowych od odpowiedzialności karnej. W czerwcu 2023 roku Duma Państwowa przyjęła ustawę,umożliwiającą Ministerstwu Obrony Narodowej zawieranie kontraktów z osobami, wobec których toczy się śledztwo, odbywającymi karę lub  karanymi w przeszłości. Jednak w odróżnieniu od nowego prawa dotyczyło to jedynie  tych, którzy popełnili  przestępstwoprzed przyjęciem ustawy. Według jednego ze współautorów nowego prawa , Pawła Kraszeninnikowa, stara ustawa była „tymczasowe” i wymagała doprecyzowania.

Tymczasem powracający z frontu przestępcy dalej popełniają zbrodnie.  Jak podaje portal Verstka”, tylko w 2023 r. wszczęto prawie 200 spraw karnych przeciwko ułaskawionym więźniom zwerbowanym do grupy Wagnera. Większość toczących się  spraw dotyczy kradzieży, lub rozboju. 11 marca media poinformowały o zatrzymaniu  byłego najemnika Grupy Wagnera, który 9 marca zgwałcił siedmioletnia dziewczynkę. Niestety nie był to pierwszy taki przypadek  (przyp.red,)

Żródło: DW

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium