Rozmowy pokojowe na temat Naddniestrza zostały wznowione. Sukces niemieckiej prezydencji w OBWE?

03-06-16 Promocja 0 comment

Niemiecka prezydencja w OBWE uważa za „niewątpliwy sukces” wznowienie negocjacji w sprawie rozwiązania konfliktu wokół Naddniestrza w formacie „5 + 2” (Mołdawia i Naddniestrze – strony konfliktu, Rosja, Ukraina, OBWE – mediatorzy oraz Unia Europejska i Stany Zjednoczone – obserwatorzy – red.). Poinformował o tym 3 czerwca podczas konferencji prasowej w Berlinie specjalny przedstawiciel OBWE Cord Meier-Klodt.

Według niego, po rozmowach, które odbyły się 2-3 czerwca, został podpisany protokół, definiujący  dalsze zadania.

„To bardzo ważne, że powróciliśmy do głównej platformy negocjacyjnej w formacie „5 + 2”. Jest to efekt zbiorowego wysiłku mediatorów z Federacji Rosyjskiej i Ukrainy, jak również mediatorów z USA i UE” – podkreślił Cord Hinrich Meier-Klodt.

Niemiecki dyplomata dodał jednak, że „termin kolejnej rundy negocjacji w sprawie rozwiązania konfliktu w Naddniestrzu w formacie „5 + 2” nie został jeszcze ustalony”.

„Kolejnym punktem porządku dziennego jest nieformalna konferencja w sprawie wzmocnienia zaufania, która odbędzie się w Bawarii w połowie lipca. Dalsze kroki będziemy ustalać wspólnie. Naszym celem jest posuwanie się do przodu. Najważniejsze , że udało nam  się zruszyć z miejsca i wznowić negocjacje” – powiedział Cord Meier-Klodt.

Dodajmy, że rozmowy pokojowe zostały wznowione z inicjatywy przewodniczących obecnie w OBWE Niemiec po dwóch latach przerwy. Po ostatniej rundzie negocjacji, która miała miejsce w Wiedniu w czerwcu 2014 roku, władze Naddniestrza odmawiały formalnych kontaktów.

Przypomnijmy, że samozwańcza Naddniestrzańska Republika Mołdawska ogłosiła niepodległość i wyszła spod jurysdykcji Kiszyniowa w 1990 roku. W roku 2014 Rada Najwyższa Naddniestrza jednomyślnie poparła apel do prezydenta Rosji oraz obu izb rosyjskiego parlamentu o uznanie republiki za niezależny podmiot na arenie międzynarodowej.

Źródło: Infotag

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium