Rumania: pracownicy sezonowi z Bułgarii i Rumunii zapłacą więcej za brytyjską wizę

16-01-21 Promocja 0 comment

Rząd Wielkiej Brytanii przewidział w 2021 roku, 30 tysięcy pracowniczych wiz sezonowych na okres do sześciu miesięcy. Wysoka cena wizy może jednak zniechęcić pracowników z Europy Wschodniej do zatrudnienia się na wyspach. Obywatele Bułgarii, Estonii, Litwy, Rumunii i Słowenii będą musieli bowiem zapłacić 244 funtów brytyjskim, o 55 funtów więcej niż np. Turcy lub Macedończycy. Według rządowej agencji Home Office, przyczyną tej różnicy jest nie zatwierdzenie przez  pięć krajów UE Europejskiej Karty Społecznej z 1961 roku, która zmuszapaństwa do zapewniania swoim obywatelom legalnej podróży w celach pracy za granicą .

Poza ceną, na przeszkodzie jeszcze stoją inne trudności. Osoba ubiegająca o pracę w angielskiej firmie powinna dostać tzw. zaświadczenia sponsorowania (certificate of sponsorship) od pracodawcy oraz wyciąg z konta bankowego udowodniający, że posiada na rachunku minimum 1270 funtów. Ubiegający się o wizę powinien  także udać się do placówki UK TLScontact w celu pobrania odcisków palców i zrobienia zdjęcia, co oczywiście wiąże się  z dodatkowymi kosztami.

Nelli Shevchenko, naczelna wydziału migracji w firmie prawniczej Taylor Hampton Solicitors, twierdzi, że taki mechanizm sprzyja rozwojowi nowoczesnego niewolnictwa, ponieważ pracownik zostanie prawie całkowicie uzależniony od pracodawcy (który stanie się jego sponsorem) i nie będzie mógł  zmienić pracy.

Źródło:  emerging-europe.com

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium