Rumunia: Były prezydent oskarżony o współpracę z Securitate

24-09-19 Promocja 0 comment

Trybunał Apelacyjny (TK) w Bukareszcie potwierdził wyniki badań archiwów prowadzone przez Narodową Radę Badań Archiwów Securitate (CNSAS) w sprawie byłego prezydenta Rumunii Traiana Băsescu (2004-2014). W czerwcu ub.r. CNSAS ogłosiła, że znalazła dowody, iż Băsescu w czasach komunistycznych współpracował ze służbą bezpieczeństwa Securitate. Został  on zwerbowany jako student  Akademii Morskiej w 1972 r., jego kartotekę zniszczono po tym jak Băsescu został członkiem  Komunistycznej Partii Rumunii. CNSAS znalazła listy  napisane  przez Băsescu w których  donosił on na swoich kolegów i obcokrajowców z którymi się spotykał podczas swojej pracy na statku handlowym. Zgodnie z tą wersją wydarzeń, Băsescu miał kryptonim „Petrov”.

Polityk  konsekwentnie zaprzecza współpracy z Securitate, twierdząc, że był przekonany, iż dostarcza informacji kontrwywiadu wojennemu i nie wiedział, że ta struktura jest podporządkowana Securitate.

Po usłyszeniu wyroku TK, były prezydent powiedział, że odwoła się do wyższych instancji. Potępienie komunizmu stanowiło bowiem jedno z głównych osiągnięć  podczas jego rządów, to z inicjatywy Băsescu, w 2006 r. Parlament Rumunii oficjalnie potępił reżym komunistyczny.

Băsescu nazwał CNSAS „maczugą polityczną” użytą przeciwko niemu przed wyborami prezydenckimi. Według niego, wnioski CNSAS nie są zgodne z prawdą, a przedstawione jako dowód dwa zapiski, zdaniem Băsescu, nie zaszkodziły wówczas nikomu.

Źródła: Balkan Insight.com, Digi24.ro

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium