Rumunia: rząd blokuje rekrutację nowych lekarzy. Sektor opieki zdrowotnej grozi strajkiem

11-01-24 Promocja 0 comment

Rumuński sektor opieki zdrowotnej grozi strajkiem generalnym w przyszłym miesiącu, protestując w ten sposób przeciwko niskim płacom i niedoborom personelu, które nękają szpitale po decyzji rządu o zamrożeniu procesu rekrutacji i obcięciu funduszy na opiekę zdrowotną w ubiegłym roku.

Viorel Hușanu, prezes stołecznego oddziału związku zawodowego SANITAS, podkreślił, że istnieje pilna potrzeba zatrudnienia ponad 30 000 nowych pracowników medycznych i zwraca uwagę, że liderzy dwóch partii rządzących, Marcel Ciolacu i Nicolae Ciucă, nie wypełniliobietnicy złożonej w zeszłym roku, dotyczącej stworzenia 15 000 nowych stanowisk.

Kolejną kością niezgody są obecne niskie pensje pielęgniarek i asystentów medycznych.

„Wynagrodzenie pielęgniarki jest bliskie płacy minimalnej i wynosi od 3000 lei (około 600 euro) do 4000 lei (około 800 euro).„, wyjaśnił Hușanu.

Sytuacja jest tragiczna nawet w Bukareszcie, gdzie w zeszłym tygodniu istniało ryzyko zamknięcia izby przyjęć szpitala dziecięcego z powodu niedoboru personelu.

Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Rozwoju przedkładały od połowy 2023 r. memoranda w celu odblokowania obecnych i przyznania nowych etatów. Memoranda te nie zostały jednak zatwierdzone przez Ministerstwo Finansów.

Premier Marcel Ciolacu oświadczył w czwartek na posiedzeniu rządu, że zamierza szybko zająć się kwestią lekarzy rezydentów, którzy zdali egzamin pod koniec ubiegłego roku, zauważając, że jest około 4500 lekarzy, w których państwo zainwestowało setki milionów euro i należy ich zatrzymać w kraju.

Opozycyjna partia USR twierdzi, że pomimo niedoboru personelu medycznego, PSD i PNL każdego miesiąca ubiegłego roku „zatrudniały 1000 osób”, twierdząc, że decydowały o tym „powiązania polityczne”, a nie konieczne zatrudnienie.

Rumuński system opieki zdrowotnej od wielu lat boryka się z różnymi wyzwaniami, od niewystarczającego finansowania po niedobór personelu spowodowany migracją wielu lekarzy, pielęgniarek i asystentów do innych państw członkowskich UE.

Źródło:  Euractiv.com

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium