Ryga tworzy samorządową agencję odpowiedzialną za obronę cywilną i ewakuację

14-10-22 Promocja 0 comment

W Rydze tworzona jest agencja odpowiedzialna za obronę cywilną i ewakuację mieszkańców w przypadku ataku na stolicę Łotwy. Administracja zajmie się szkoleniem ludności cywilnej. Priorytetem będą samorządowe plany wzmocnienia współpracy między sektorem wojskowym i cywilnym oraz obroną cywilną. Do tej pory za ten obszar odpowiadało jedynie…. dwóch pracowników.

„Ryska straż miejska nie może tego robić sama. Pomyślny wynik każdego działania antykryzysowego zależy od człowieka, który jest odpowiedzialny za ten obszar i podejmuje decyzje. Jeśli na przykład odpowiedni urzędnik nie jest w stanie lub nie ma motywacji do działań w sytuacji kryzysowej, to wynik będzie smutny” — powiedziała wicemer Rygi Linda Ozola.

Dlatego miasto podjęło decyzję o utworzeniu nowej jednostki koordynującej działania wszystkich instytucji stolicy.

Linda Ozola powiedziała, że w ostatnich miesiącach odbyło się kilka szkoleń symulujących działania w sytuacjach kryzysowych. Brali w nich udział także lokalni mieszkańcy.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium