Saakaszwili z trzyletnim zakazem wjazdu na Ukrainę

22-02-18 Promocja 0 comment

Państwowa Służba Graniczna Ukrainy (PSGU) zakazała przywódcy opozycyjnego „Ruchu Nowych Sił” Micheilowi ​​Saakaszwilemu wjazdu na terytorium kraju na okres trzech lat, do 13 lutego 2021 roku. Odpowiednią informację 21 lutego przekazał adwokatom byłego gruzińskiego prezydenta Wasyl Serwatiuk, pierwszy zastępca szefa służby.

PSGU zauważa, że 12 lutego b.r. po orzeczeniach sądowych została przeprowadzona „readmisja Saakaszwilego w trybie standardowym” w związku z nielegalnym pobytem polityka na terytorium Ukrainy (opozycjonista otoczony przez swoich zwolenników siłą przedarł się przez polsko-ukraińskie przejście graniczne we wrześniu 2017 roku bez odbycia kontroli paszportowej – red.). Rozporządzenie o zakazie wjazdu byłego odesskiego gubernatora do kraju wydał szef oddziału Państwowej Służby Granicznej Ukrainy w Mościskiej (przejście graniczne z Polską – red.) Pawło Szwarcman.

Adwokat byłego prezydenta Gruzji Rusłan Czernołucki uznał tę decyzję za niezgodną z prawem i oświadczył, że zamierza zaskarżyć ją w sądzie.

Przypomnijmy, że Michael Saakaszwili 12 lutego został po raz kolejny zatrzymany w Kijowie przez SBU, siłą przywieziony na lotnisko i wysłany samolotem do Warszawy. Opozycjonistę przyjęto do Polski na podstawie wniosku o readmisję, złożonego przez stronę ukraińską. Następnie polityk wyjechał do Holandii, gdzie uzyskał zezwolenie na pobyt, ponieważ małżonka Saakaszwilego jest obywatelką holenderską.

Dodajmy, że w lipcu 2016 roku prezydent Petro Poroszenko pozbawił byłego prezydenta Gruzji i byłego szefa Odesskiej Obwodowej Administracji Państwowej Micheila Saakaszwilego ukraińskiego obywatelstwa. Powodem stał się zarzut, że w 2015 roku, kiedy były gruziński prezydent otrzymał ukraiński paszport, Saakaszwili rzekomo podał fałszywe informacje we wniosku o przyznanie  obywatelstwa. Obywatelstwa Gruzji Saakaszwili też został pozbawiony, ponadto Tbilisi ściga byłego prezydenta i domaga się jego ekstradycji.

Na Ukrainie Mikheila Saakaszwili po kilku zorganizowanych przez niego oraz jego zwolenników z opozycyjnego „Ruchu Nowych Sił” akcjach protestacyjnych, został zatrzymany w grudniu 2017 roku i umieszczony w tymczasowym areszcie.  Służby Bezpieczeństwa Ukrainy oskarżyły go o rzekome wsparcie członków organizacji przestępczych i ukrywanie ich niezgodnej z prawem działalności.

Źródło: Zwierciadło Tygodnia

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium