Sąd Najwyższy Litwy poparł wyrok dożywocia dla żołnierza sowieckiej jednostki za zamordowanie litewskich funkcjonariuszy

03-03-17 Promocja 0 comment

litwaKolegium Sądu Najwyższego Litwy we wtorek, 28 lutego, odrzuciło skargę byłego żołnierza sowieckiej jednostki specjalnej OMON Konstantina Michajłowa, skazanego na dożywocie w procesie o morderstwo na punkcie granicznym Miedniki. 1 lipca 1991 roku na ustanowionym przez odradzające się państwo litewskie przejściu granicznym pomiędzy Litwą a Białorusią  zastrzelono  siedmiu  funkcjonariusze straży granicznej, Moskwa, która  nie uznała aktu niepodległości Litwy, za pomocą jednostek specjalnych próbowała utrzymać Wilno w systemie sowieckim.

Sędziowie Sądu Najwyższego Litwy potwierdzili wcześniejszy wyrok  uznający  zabójstwo litewskich funkcjonariuszy na za fragment sowieckich działań mających na celu  zatrzymywanie Litwy w ZSRS.

Tłumaczenia K. Michajłowa, który twierdził, że nie brał udziału w zabójstwie, są wg  Sądu Najwyższego sprzeczne z materiałami sprawy. Decyzja jest  ostateczna i  nie przysługuje od niej odwołanie.

„Nie ma wątpliwości, że punkt kontrolny został zaatakowany jako obiekt cywilny, a nie część infrastruktury państwa ościennego” – powiedział sędzia Vytautas Masiokas.

Obywatel Łotwy Konstantin Michajłow został zatrzymany 28 listopada 2007 roku przez łotewskie organy ścigania na podstawie wydanego przez Litwę europejskiego nakazu aresztowania. W trakcie śledztwa okazało się, że ma też obywatelstwo rosyjskie. Sąd Okręgowy w Wilnie stwierdził, że K. Michajłow, będąc żołnierzem wojsk specjalnych  Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ZSRS,  Bral udział w zabójstwie  litewskich funkcjonariuszy.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium