Sejm Łotwy zatwierdził całkowite przejście edukacji na język łotewski

01-10-22 Promocja 0 comment

W czwartek, 29 września, parlament Łotwy w trzecim czytaniu zatwierdził poprawki do ustaw o edukacji i kształceniu ogólnym, które przewidują stopniowe (ok. trzyletnie) przejście edukacji wyłącznie na język państwowy.

Poprawki do ustawy o oświacie zostały przyjęte 63 głosami za, do ustawy o szkolnictwie ogólnym — 62 głosami (w Sejmie jest 100 posłów).

„To jest fundamentalna reforma. Przechodzimy do jednej szkoły. Mieliśmy dwa programy, teraz będzie jeden program. To największe zadanie na najbliższe cztery lata. Ten program zaczyna się w przyszłym roku szkolnym” – powiedział przewodniczący komisji ds. edukacji Sejmu Arvil Asheradens.

Zmiany przewidują, że w klasach wszystkich szkół nauka wyłącznie w języku łotewskim rozpocznie się w roku szkolnym 2025/26. A od 1 września 2023 r. programy edukacji przedszkolnej powinny być realizowane tylko w języku państwowym.

Ustawy wprowadzają  również  bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące znajomości języka państwowego dla kierowników placówek oświatowych i nauczycieli, na poziomie C.

Język rosyjski i inne przedmioty związane z nauką języka i kultury mniejszości narodowej przestają być obowiązkowe i stają się fakultatywne.

Autorzy nowelizacji z Ministerstwa Edukacji zwracają uwagę, że dotychczas programy edukacyjne w placówkach oświatowych mniejszości narodowych nie zapewniały w pełni jakościowego rozwoju języka państwowego na wszystkich etapach edukacji, a niewystarczająca znajomość języka państwowego może ograniczać integrację w społeczeństwo i uniemożliwia udaną karierę zawodową.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium