Serbia: Dwudziesta rocznica operacji NATO w Jugosławii

26-03-19 Promocja 0 comment

W Serbii i w Kosowie władze obchodziły dwudziestą rocznicę wojskowej operacji NATO, która położyła kres wojnie na terenie byłej Jugosławii,  między serbską armią  Slobodana Miłoszewicza i kosowskimi Albańczykami. W wyniku bombardowania Belgradu przez natowskie samoloty, serbskie jednostki wojskowe opuściły Kosowo. Obie strony różnie oceniają natowską  interwencję,  która rozpoczęła się 24 marca 1999 r. i trwała 78 dni.

Występując w mieście Nis, prezydent Serbii, Aleksandar Vucić, nazwał  działania NATO „zbrodnią” . „Śmierć 2500 cywilów, w tym 79 dzieci, zniszczenie kraju, uszkodzenie infrastruktury, zawsze będą przez nas  uważane za zbrodnie. Byliśmy sami wobec największej siły wojennej na świecie. Ich cel był jasny: upokorzyć nas i oddać część naszego terytorium komuś innemu”, powiedział Vucić.

Z kolei prezydent Kosowa, Hashim Thaci, stwierdził, że Albańczycy będą: ” zawsze  wdzięczni NATO i USA za interwencję, która położyła kres rozlewowi krwi w regionie.”

W Belgradzie, ambasadorowie ośmiu zachodnich państw – Kanady, Francji, Włoch, Niemiec, Holandii, Norwegii, Wielkiej Brytanii i USA – złożyli hołd cywilnym ofiarom interwencji. „Wspominamy datę 24 marca, jak dzień w którym dyplomacja poniosła porażkę, i wyrażamy żal, że niewinni ludzi stracili wówczas  życie.”, napisano we wspólnym oświadczeniu.

Źródło: Radio Free Europe

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium