Skandal korupcyjny na Litwie: sędziowie oskarżeni są o korupcję

26-02-19 Promocja 0 comment

W ubiegłym tygodniu na Litwie rozpoczął się skandal związany z korupcją wśród sędziów

W dniu 20 lutego prezydent Litwy podpisał dekret, który pozwolił zatrzymać 8 sędziów w związku z podejrzeniami o przekroczenie uprawnień w trakcie postępowania sądowego. Zarzuty, które dotyczą m.in. sędziów Najwyższego Sądu Administracyjnego Litwy, Sądu Najwyższego, oraz sędziów z Wilna i Kowna, to korupcja i przekupstwo.

W trakcie dochodzenia aresztowano również 5 prawników oraz innych osób, w sumie sprawa obejmuje 26 podejrzanych.

Biuro Prokuratora Generalnego poinformowało, że zatrzymani podejrzani m.in o popełnienie poważnych przestępstw gospodarczych, działali w grupach. Według śledztwa, za wydanie korzystnego wyroku sędziowie otrzymywali od 1000 do 100 000 euro.

Zgodnie z Konstytucją, zezwolenie na pociągnięcie  sędziów do odpowiedzialności karnej wydaje prezydent.

„Dochodzenie przeprowadzone przez organy ścigania, ujawniło korupcyjną sieć, obejmującą   sądy i prawników. Zwalczanie korupcji i przejrzyste sądownictwo było priorytetem moich dwóch prezydenckich kadencji, i mimo znacznej poprawy pracy sądów, pozostałości dawnych nawyków wciąż nadwyrężają zaufanie do wymiaru sprawiedliwości” – oświadczyła w uzasadnieniu swojej decyzji prezydent Dalia Grybauskaitė.

Z kolei przewodniczący Sądu Apelacyjnego Litwy i Sądu Okręgowego w Wilnie oświadczyli, że skandal jest bardzo trudnym wyzwaniem dla wymiaru sprawiedliwości.

„To bardzo trudny dzień, szkodzi to całej społeczności sędziowskiej” – powiedział Algimantas Valantinas, przewodniczący Rady Sędziów i litewskiego Sądu Apelacyjnego.

Ekonomista prof. Raimondas Kuodis, komentując skandal, zwrócił uwagę, że na Litwie sądy przeciągają rozpatrywanie spraw. Według niego, Litwini są zawiedzeni sądami także  dlatego, że wynik często zależy od sytuacji finansowej danej osoby.

„Klimat moralny w tym kraju jest tak zły, bo czujemy, że nie ma sprawiedliwości, że sprawiedliwość jest dla wybranych, a biedni trafiają do więzienia. Wiemy, że nie zajdziemy  daleko z takim stanem , wcześniej czy później  musi to  zostać rozwiązane” – powiedział Kuodis w wywiadzie dla „Žinių radijas”.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium