Śledztwo: rosyjski miliarder wciąż nie jest pozbawiony obywatelstwa łotewskiego

27-09-22 Promocja 0 comment

W kwietniu Łotwa przyjęła poprawki do ustawy o obywatelstwie, pozwalające na pozbawienie łotewskiego obywatelstwa osób udzielających różnego rodzaju wsparcia krajom-agresorom. Rosyjski miliarder Piotr Awen znajduje się na liście sankcji UE od lutego, ale nadal pozostaje obywatelem Łotwy — ustalili łotewscy dziennikarze śledczy.

Łotewskie organy bezpieczeństwa, dla których podane informacje mogą stanowić podstawę do pozbawienia obywatelstwa, nie ujawniają, czy rozpoczęły kontrolę.

Okoliczności uzyskania przez rosyjskiego miliardera Piotra Awena łotewskiego obywatelstwa były wcześniej oceniane przez Urząd ds. Zapobiegania i Zwalczania Korupcji. Awena nazwano „jednym z najbliższych Putinowi oligarchów, aktywnie udzielającym materialnego lub finansowego wsparcia decydentom w Rosji, którzy są odpowiedzialni za aneksję Krymu i destabilizację Ukrainy”.

Poprawki do ustawy o obywatelstwie opracowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości przedłożono właściwej komisji Sejmu w kwietniu, a do końca miesiąca ustawa została przyjęta i ogłoszona. Czytamy w niej, że „obywatelstwo łotewskie może zostać cofnięte osobie, udzielającej znacznego wsparcia finansowego, materialnego, propagandowego, technologicznego lub innego krajowi lub osobie, która dopuściła się czynów karalnych, w tym ludobójstwa, zbrodni przeciwko pokojowi, ludzkości, zbrodni wojennych”.

Obywatelstwa można cofnąć tylko wtedy, gdy dana osoba jest również obywatelem innego kraju.

W maju minister sprawiedliwości Janis Bordans zaapelował do nowo mianowanego ministra spraw wewnętrznych Kristapsa Eklonsa o jak najszybsze pozbawienia Petra Avena łotewskiego obywatelstwa. W odpowiedzi MSW powołując się na różne przepisy  stwierdza, że decyzja powinna być oparta na informacjach przekazanych przez organy bezpieczeństwa.

Aby zapobiec ewentualnemu zagrożeniu ze strony osób nielojalnych wobec państwa, służby łotewskie korzystały dotychczas z innych narzędzi. Na przykład wszczęto 29 spraw karnych w odniesieniu do ludzi, których działalność jest sprzeczna z ustawodawstwem  Łotwy. Na tej podstawie 94 osobom uniemożliwiono wjazd na Łotwę z Rosji.

Po 24 lutego sporządzono „czarną listę” osób, którym zakazano wjazdu na Łotwę. Obejmuje ona 104 obcokrajowców, w tym dwie osoby związane z Awenem poinformowała Państwowa Służba Bezpieczeństwa.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium