Słowacja waha się, czy szczepić się Sputnikiem. Importowana szczepionka różni się rzekomo od tej, która spowodowała kryzys rządowy

08-04-21 Promocja 0 comment

Ze względu na brak niezbędnych informacji Słowacki Państwowy Instytut Kontroli Leków (SÚKL) nie zdecydował, czy można bezpiecznie rozpocząć szczepienie rosyjską szczepionką Sputnik V przeciwko COVID-19, której pierwszą wysyłkę otrzymano na początku marca. Dalsza procedura władz słowackich w sprawie rosyjskiej szczepionki, która nie została jeszcze zatwierdzona przez agencję UE EMA, nie jest znana.

Sputnik V przeszedł na Słowacji pomyślnie kilka różnych testów, jednak to za mało by na ich podstawie podjąć ostateczną decyzję o skuteczności i bezpieczeństwie szczepionki. SÚKL nie otrzymał również wszystkich niezbędnych dokumentów dotyczących produkcji i bezpieczeństwa produktu.

Rosyjska szczepionka, która została przywieziona na Słowację, rzekomo nie jest identyczna ze Sputnikiem V, używanym w innych krajach, którego ocena została przedstawiona w czasopiśmie branżowym Lancet. Magazyn opublikował na początku lutego badanie, zgodnie z którym skuteczność szczepionki w trzeciej i ostatniej fazie badań klinicznych miała osiagnąć 91,6 proc. Co więcej szczepionka nie wywoływała żadnych poważnych skutków ubocznych, a lek wykazał 91,8 procent skuteczności u osób powyżej 60 roku życia. Sputnikiem V szczepi się już na Węgrzech.

W marcu br. Słowacja sprowadziła z Rosji pierwszą dostawę 200 000 szczepionek Sputnik V z łącznej ilości zamówionych dwóch milionów dawek. Władze słowackie nie potwierdziły jeszcze odbioru kolejnych partii rosyjskiej szczepionki. Jej import, który odbywał się w trybie tajnym, pogłębił kryzys w słowackiej koalicji rządzącej, w wyniku którego w minionym tygodniu powołano nowy gabinet, z dotychczasowym ministrem finansów Eduardem Heger na czele.

Część koalicji skrytykowała poprzedniego premiera Igora Matoviča i ministra zdrowia Marka Krajčígo za udział w sprowadzeniu rosyjskiej szczepionki. Matovič został ministrem finansów w nowym rządzie. M.Krajčí, który jako minister udzielił zgody na użycie rosyjskiej szczepionki, po złożeniu rezygnacji wrócił do parlamentu jako poseł. Zgodnie z  konstytucją Słowacji po dymisji premiera ze stanowisk musieli ustąpić wszyscy ministrowie.

Powierzenie ministrowi finansów E.Hegerowi stanowiska szefa rządu zostało uzgodnione w trakcie negocjacji koalicyjnych czterech partii, od roku tworzących rząd i mających w parlamencie większość konstytucyjną.

Źródło: Echo24

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium