Słowacja: Zamordowany dziennikarz Kuciak pisał o mafioso piorącym pieniądze w Tatrach

02-08-18 Promocja 0 comment

Słowacki serwer Aktuality.sk, dla którego pracował zamordowany dziennikarz Ján Kuciak, opublikował historię o bossie mafijnym, który prał pieniądze z narkotyków w okolicy słowackich Wysokich Tatr. Dziennikarz i jego narzeczona Martina Kušnírová zostali zamordowani 21 lutego br. w miejscowości Veľká Mača.

Wspomniany tekst opisuje historię niebezpiecznego międzynarodowego kartelu narkotykowego, którego szef Silvio Aquino kontrolowal znaczącą część handlu kokainą w całej Unii Europejskiej. Pieniądze z nielegalnej działalności prał m.in w okolicy Wysokich Tatr.

„Narkotyki z Kolumbii kartel przywoził w kontenerach z owocami. Sporą część kokainy rodzina Aquino przemycała przez przystań w Rotterdamie, gdzie mieli swoich ludzi”, donosi serwer.

Aquino ożenił się ze Słowaczką Silvią Liškovą, która – według dokumentów sądowych – o jego biznesie wiedziała. „Żyli razem w belgijskim Maasmechelen, gdzie mafioso nazwał imieniem swojej żony willę. W Wysokich Tatrach kupił hotel, w którym Lišková przedtem pracowała. W miejscowości Stará Lesná z kolei rozpoczęli budowę luksusowej willi”, można dowiedzieć się z serwera.

I właśnie śladem prowadzącym do podtatrzańskiej miejscowości Stará Lesná zajął się Ján Kuciak kilka miesięcy przed zabójstwem. Jego narzeczona  została ranna, ale przeżyła.

Sąd nad Aquino miał być jednym z największych procesów narkotykowych w historii Belgii. Oficjalne śledztwo dotyczące handlu kokainą objęło 34 oskarżonych. W trakcie śledztwa skonfiskowano osiem milionów Euro w gotówce, w narkotykach, samochodach i broni.

Rodzina Aquino rzekomo utrzymywała kontakty z osobami z terenu północnej Kalabrii, gdzie działa grupa mafijna ‘Ndrangheta, która kontroluje 90 procent   dostaw  kokainy do Europy.

„W przeciągu ośmiu miesięcy, podczas których policja śledziła rodzinę, przywiozła ona do Europy 2400 kilogramów kokainy bardzo dobrego gatunku. Przy cenie nabywczej 29 tys. Euro za kilogram, po odliczeniu kosztów zarobili co najmniej 20 mln Euro”, donosi serwer.

Właśnie w tej sprawie J.Kuciak współpracował z organizacjami Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP), Investigative Reporting Project Italy (IRPI) oraz Czeskim Censtrum ds. Dziennikarstwa Śledczego.

Zamordowany 27-letni Ján Kuciak pracował dla serwera Aktuality.sk koncernu Ringier Axel Springer, trzy lata. Jako reporter on-line portalu zajmował się między innymi podejrzeniami o oszustwa podatkowe, które dotyczyły osób bliskich partii rządzącej SMER-socjaldemokracja premiera Roberta Fico. Ponadto opisywał historię kontrowersyjnego biznesmena Mariana Kočnera, który miał grozić dziennikarzowi zastraszał. W zeszłym roku J.Kuciak w mediach społecznościowych oświadczył, iż złożył skargę na przedsiębiorcę, jednakże  sprawa nie została przydzielona żadnemu konkretnemu policjantowi.

Źródło: Novinky.cz

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium