Sobór Zjednoczeniowy Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego może odbyć się dopiero w grudniu

21-11-18 Promocja 0 comment

Zjednoczeniowy Sobór Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego odbędzie się nie wcześniej niż w grudniu 2018 roku. Poinformował o tym 19 listopada Patriarchat Ekumeniczny  Konstantynopola.

W komunikacie umieszczonym na stronie  internetowej Patriarchat Ekumeniczny potwierdza swoją decyzję o przyznaniu autokefalii Kościołowi Prawosławnemu na Ukrainie.

“Proces przygotowania do Świętego Soboru Cerkwi Prawosławnej na Ukrainie nadal trwa, konkretna data zostanie  zgłoszona do zatwierdzenia  na Świętym Synodzie Patriarchatu Ekumenicznego w grudniu 2018 roku” – czytamy w komunikacie.

Wcześniej rzecznik Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego abp Jewstratij Zoria informował, że Sobór (zjazd), na którym zostanie wybrany zwierzchnik niezależnego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego, może odbyć się już w listopadzie w Soborze Mądrości Bożej w Kijowie.

Przypomnijmy, że 11 października Synod Patriarchatu Konstantynopola podjął decyzję o przyznaniu Kościołowi Prawosławnemu na Ukrainie autokefalii (Tomosu).

Wszyscy biskupi pragnących zjednoczenia ukraińskich kościołów prawosławnych czyli  Ukraińskiego Prawosławnego Kościoła Patriarchatu Kijowskiego, Ukraińskiego Prawosławnego Kościoła Autokefalicznego oraz części Ukraińskiego Prawosławnego Kościoła Patriarchatu Moskiewskiego – którzy apelowali do Patriarchy Ekumenicznego z prośbą o autokefalię, powinni uczestniczyć w  Soborze Zjednoczeniowym.

Przeciwko przyznaniu  autokefalii Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu opowiadają się hierarchowie podporządkowanej Moskwie cerkwi  Białoruskiej, oraz zwierzchnicy cerkwi autokefalicznych mających z Rosyjską Cerkwią Prawosławną bliskie związki czyli Polskiej i Serbskiej, a także część ich wiernych i  prokremlowscy politycy.

Źródło: Ukrainska Prawda 

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium