SovLab: pożar zniszczył historyczne filmy Archiwów Narodowych w Tbilisi

12-09-23 Promocja 0 comment

SovLab, czyli Laboratorium Badań nad Sowiecką Przeszłością, wydało oświadczenie w związku z pożarem jednego z budynków Archiwów Narodowych Gruzji. Organizacja pozarządowa podała, że pożar zniszczył historyczne materiały filmowe.

SovLab napisał w oświadczeniu, że nie ustalił jeszcze dokładnie, o jaki okres chodzi i jak duże są szkody, ale zauważył, że incydent po raz kolejny pokazuje radykalne, często destrukcyjne podejście państwa do pamięci, ograniczające dostęp do archiwów tak bardzo, jak to tylko możliwe.

„Na przestrzeni lat, w obliczu tworzenia sztucznych ograniczeń w dostępie do archiwów i systematycznej ingerencji w pracę badaczy, trudno jest zaufać twierdzeniu, że wszystkie zniszczone taśmy zostały zdigitalizowane” – stwierdza SovLab.

Organizacja pozarządowa domaga się powołania komisji do zbadania skutków katastrofy, która zapewni maksymalną kontrolę publiczną, przejrzystość i uświadamianie obywateli.

„Ta tragedia przypomina nam, jak ważne jest, aby społeczeństwo zmusiło państwo do zapewnienia właściwego utrzymania repozytoriów archiwalnych i przekształcenia tej dziedziny z jednego z najbardziej zamkniętych i niewspółpracujących systemów w społeczeństwie – w instytucję służącą interesowi publicznemu pod publiczną kontrolą” – napisano w oświadczeniu.

Wieczorem 8 września na terenie Archiwów Narodowych Gruzji w Tbilisi spłonął magazyn z taśmami filmowymi i fotograficznymi. Archiwum stwierdziło, że wszystkie filmy zostały zdigitalizowane, ale oryginały przepadły.

Nitrofilm jest łatwopalny, w związku z czym był przechowywany w oddzielnym budynku. Pożar został całkowicie ugaszony, nie było ofiar.

Nie jest to pierwszy raz, gdy gruzińskie archiwum filmowe zostało utracone w wyniku pożaru. W 2005 roku wybuchł pożar w magazynie studia filmowego, gdzie przechowywano archiwum kopii filmowych i fonogramów wszystkich gruzińskich filmów. W tamtym czasie mówiono, że podczas montażu drzwi do skarbca iskra ze spawania dostała się na łatwopalną folię. Gruzja musiała wówczas poprosić o kopie i oryginały filmów „Gruzija-Film” z rosyjskich archiwów.

Źródło: sova.news, ekhokavkaza.com

Oracowanie: BIS –  Biuletyn Informacyjny Studium